2. a 3. října proběhly v Česku krajské volby, v tomto článku se ale zaměříme na první kolo senátních voleb. Jejich výsledek nebyl pro mnohé žádným překvapením. Ačkoliv nás ještě čeká druhé kolo – 9. a 10. října –, tak už teď můžeme říct, že strany demokratické opozice v Senátu posílí svou většinu.

V jednomandátových obvodech má zatím své místo v Senátu jisté jenom Zbyněk Linhart (STAN). Ten uspěl již v prvním kole. Miroslava Němcová (ODS) získala 48 % hlasů a musí tak do druhého kola, kde se s ní utká Václav Hampl (nestr. za KDU-ČSL). Ten byl kritizován za svou kampaň proti Miroslavě Němcové. V ní se jí posmíval, že nemá vysokoškolský titul.

Starostům a občanským demokratům se dařilo i v ostatních obvodech, do druhého kola vysílají obě uskupení po deseti kandidátech. Lidovci zabojují v horní komoře o šest křesel, hnutí ANO současného premiéra o devět mandátů, TOP 09 o tři a po dvou Piráti a Senátor 21.

Už před samotnými volbami bylo jasné, že jedna ze současných vládnoucích stran, konkrétně ČSSD, silně oslabí. Tento scénář se stal skutečností. Z jimi obhajovaných 10 mandátů do druhého kola postoupili pouze čtyři kandidáti. Dva z nich jsou navíc součástí volební koalice.

Kandidáti z řad KSČM, SPD a Trikolóry se do druhého kola nedostali. K volbám dorazilo téměř 37 % voličů, nepotvrdily se tak obavy, že by koronavirus mohl snížit volební účast. Podepsat se na tom mohla i kampaň odvahavolit.cz, z pera Miliónu chvilek pro demokracii, která se právě pokoušela zvednout volební účast.

Zdroj náhledového obrázku

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..