Simulované hlasování na středních školách ovládla bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, která získala drtivých 54,11 procenta hlasů. Pokud by tak volili pouze studenti, zvítězila by už v prvním kole. S velkým odstupem za Nerudovou skončil generál ve výslužbě Petr Pavel s 25,65 procenty.

Expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš dosáhl mezi středoškoláky podpory pouze 9,92 procenta, následovali jej senátoři Pavel Fischer (3,56 procenta) a Marek Hilšer (2,61 procenta). Poslanec hnutí SPD a někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta získal 1,44 procenta. Zcela propadli odborový předák Josef Středula, bývalý rektor pražské Univerzity Karlovy Tomáš Zima a předsedkyně asociace lidí v exekucích Denisa Rohanová.

Ta se nicméně na základě dnešního rozhodnutí Nejvyššího správního soudu reálných voleb v lednu nakonec nezúčastní, protože archy podepsané dnes už bývalými dvaceti poslanci hnutí ANO, ČSSD, KSČM a SPD odevzdala v době, kdy ještě termín volby nebyl předsedou Senátu vyhlášen. Soud zároveň do hry vrátil původně ministerstvem vnitra vyřazeného podnikatele Karla Diviše, který však na hlasovacích lístcích středoškoláků chyběl.

Studentské volby jsou projektem JSNS občanské organizace Člověk v tísni, které se konají u příležitosti sněmovních, evropských nebo právě prezidentských voleb. První kolo „volby nanečisto” na středních školách po celé zemi proběhlo včera a dnes, simulované druhé bude následovat 18. a 19. ledna. Předcházela mu studentská předvolební debata vysílaná do škol minulý týden, ke zhlédnutí je ze záznamu pod tímto odkazem.

Možnost volit ve studentských volbách měli studenti starší patnácti let, zapojilo se jich celkem 76 136 ze 504 středních škol. Necelou polovinu (233) z nich tvořila gymnázia, středních odborných škol bylo 209, učilišť potom pouze 62, a zapojilo se na nich celkem pouze 5 042 studentů.

Na učilištích byly přitom výsledky značně odlišné oproti výsledkům na gymnáziích, Nerudová získala pouze 37,15 procentní podporu, Pavla pak předstihl s téměř třiceti procenty nadmíru silný Babiš.

Simulovaná volba prezidenta proběhla na středních školách i u příležitosti reálných voleb před pěti a deseti lety. Zatímco před pěti lety jasně zvítězil bývalý předseda Akademie věd a dnes senátor Jiří Drahoš, v roce 2013 hudebník Vladimír Franz.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..