Cena Jindřicha Chalupeckého je nejprestižnější soutěží vizuálního umění pro mladé tvůrce (do 35 let). Výstavy a cenu pořádá Společnost Jindřicha Chalupeckého, pojmenována podle uměleckého kritika a intelektuála, který studoval přístup společnosti k modernímu umění a značně ovlivnil vnímání tvorby v poválečném Československu.

Proč ale zrovna letošní ročník stojí za naši pozornost? Prvně můžeme pozorovat tendence současného umění a smýšlení mladých tvůrců. Nejvíc rezonovala válka na Ukrajině, genderová a environmentální problematika, digitální prostředí a další společenské otázky současného světa.

Nejvýraznější změnou je přístup k dichotomii vítězství a prohry. Už od roku 2020 nevyhrává jediný umělec, ale skupina různých umělec, což samo o sobě odebírá určitá břemena kompetitivnosti a podporuje spolupráci. V uměleckém diskurzu se často mluví o špatném financování umělců, které posiluje kapitalizaci umění, která často může omezovat uměleckou svobodu. Proto kurátorské duo Jaro Varga a Anetta Mona Chisa přichází s konceptem, kde nikdo neprohrává. Samozřejmě jsou výherci stále ona skupina pěti vybraných, ale každý umělec, který prošel procesem soutěže mohl vystavit své dílo na plátnech, která visela na šňůře v centru výstavy – jak napovídá název zkrátka je najdeme ve vzduchu.

Samy kurátorky říkají: ,,Naším záměrem bylo iniciovat vznik struktury, ve které budou paralelně koexistovat odlišné výtvarné pozice a rozšíří kontext vaší generace, vytvořit komplexní výtvarnou databázi s různorodými obsahy a náladami, které tato generace přináší.“ Hlavními vystavujícími jsou Olga Krykun, David Přílučík, Vojtěch Rada, Martina Drozd Smutná, Ezra Šimek a zahraniční host thajský multimediální tvůrce Korakrit Arunanondchai. ,,Dnes může výtvarné umění hluboce odrážet realitu, možná i předvídat budoucí trendy, a to díky citlivé analýze dneška. V současné podobě bohužel z bezpečí Veletržního paláce neodolá pandemiím, válce, a dokonce ani ekologické situaci.  Ale to neznamená, že umění není mocný nástroj. … Apolitičnost v umění je privilegiem, které jsem právě ztratila,” říká Olga Krykun v návaznosti na zpracování tématu o Ukrajině a dalších aktuálních tématech. Výstava se nachází v Národní galerii. Vstup je zdarma a díla umělců si zde můžete prohlídnout až do 8. 1. 2023. Návštěva trvá okolo 45 minut, ale dá se projít i rychleji, tak jak tak stojí za to.

(zleva) Olga Krykun, David Přílučík, Martina Drozd Smutná, Ezra Šimek, Vojtěch Rada

Erika Kubálková

Zabývám se v textech hlavně feminismem, různými emancipačními hnutí, aktivismem a případně kulturou. Studuju gymnázium, od příštího roku tělový design na FAVU. Věnuju se umění, poezii, aktivismu a budování láskyplných vztahů s kámošstvem.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..