Na pondělní předvolební debatě s mladými politiky, kterou Studentské listy pořádaly spolu s Politologickým klubem FSV UK, nebyla nouze o vyhrocené momenty. „On (Andrej Babiš) není ve střetu zájmů, jenom to vlastní jeho manželka, se kterou se každý večer vídá,“ kritizoval předseda Mladých sociálních demokratů Lukáš Ulrych českého premiéra. „Máme tu situaci, kdy to vyhovuje českým zákonům, de iure je vše tak, jak má být,“ oponovala předsedkyně Mladého ANO Markéta Plesníková.

Prvním tématem debaty byla dostupnost bydlení, což je problém, který mladé lidi i podle výzkumů dlouhodobě trápí. Markéta Plesníková (za ANO) uvedla, že je třeba změnit náhled na bydlení: „Bydlet neznamená jenom vlastnit byt, jsou tu jiné alternativy, například v komunitním, nájemním nebo družstevním bydlení,” uvedla. Podle mladého kandidáta komunistů Arťoma Korjagina trh v případě bydlení selhal. „Nebál bych se regulace nájemného, lidé by neměli vydělávat na poskytování základní lidské potřeby,” řekl na naší předvolební debatě.

Tomu však oponovala předsedkyně Mladého Pirátstva Georgia Hejduková. „Je spoustu možností pozitivní motivace, kterou můžeme aplikovat na investory,“ prohlásila. Odmítla naopak monitorování obsazenosti bytů, které dříve navrhovali Piráti na pražském magistrátu. Mladý politik Přísahy David Žofka pak uvedl, že je potřeba navýšit peníze obcím na výstavbu bytů. „To, co předvádí vláda, je absurdní, nemá brát peníze obcím, které jsou nejblíže občanům,” řekl.

Školáci v pandemii na posledním místě?

Dalším tématem pondělní předvolební debaty mladých politiků bylo vzdělávání. „Klíčové je přidávat i praktické věci, jako je vyplnění daňového přiznání, dodávat relevantní zpětnou vazbu a nejen známky,” navrhuje Hejduková (Piráti). Mladý předseda hranické buňky SPD Martin Malášek pak ostře kritizoval inkluzi. „To, co se provedlo na dětech, to je zvěrstvo první kategorie. Zrušili se speciální školy a speciální děti se daly do škol normálních. Přitom nedosáhnou nikdy stejné úrovně. Takové dítě bude vždycky poslední ve třídě.”

Došlo i na školy v době pandemie koronaviru. Dle Georgie Hejdukové (Piráti) vláda nechala děti na posledním místě, řešila vše bez plánu a za pochodu. „Nenechali jsme děti na posledním místě, ale dali jsme zdraví na místo první,” oponovala Markéta Plesníková (za ANO). „Takže chcete říct, že my učitelé jsme na distanční výuce dělali prd? My jsme všichni makali,“ obrátil se pak v reakci na Hejdukovou předseda Mladých sociálních demokratů Lukáš Ulrych, který působí jako pedagog na střední škole. „To není problém učitelů, ti, jak věřím, udělali naprosté maximum. Problém je v tom, že výuka ve škole není rovnocenná s tou distanční,” doplnila Hejduková.

Elektromobilita jako ekologická spása?

Posledním tématem byl stav životního prostředí a související budoucnosti energetiky. „Měla by být zachována jaderná elektřina. Elektromobilita je podle mě absolutní utopie,“ uvedl Malášek (SPD). Podle Andrey Adámkové (ODS) by měl být vypracován nový tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, Arťom Korjagin (KSČM) však odmítl, aby byly z tendru vyřazovány společnosti některých zemí, jako se to naposledy stalo s Ruskem a Čínou. Hejduková (Piráti) by podpořila výstavbu infrastruktury dobíjecích stanic pro elektromobily, Adámková (ODS) však zdůrazňuje, že přechod na elektromobilitu musí zůstat na dobrovolné bází. Korjagin (KSČM) je pak spíš skeptický. „Nemyslím si, že elektromobilita je velká ekologická spása,” míní.

Debata se později stočila i na aktuální česko-polský spor kolem dolu Turów. „Poláci prostě budou platit. Musíme na ně tlačit. Je to i ukázka toho, že EU tu k něčemu je,“ komentoval Ulrych (ČSSD). „Stačilo by mít schopného premiéra, který si sedne s polskou stranou a začne s ní jednat. Bohužel to došlo až na evropskou půdu. Premiér se měl snažit víc,“ kritizoval současnou vládu Žofka (Přísaha), podle něhož by situaci mohlo vyřešit mimosoudní řešení.

Vše tak, jak má být

Nakonec došlo také na dotazy z publika. Jeden z diváků se hostů online zeptal, jak by motivovali studenty k učebním oborům. Hejduková (Piráti) navrhuje zvýšení prestiže oboru a větší propojení teorie a praxe. „Lidé by si měli učebních oborů vážit, dobrý řemeslník může být velmi zručný a může si velmi dobře vydělat,“ říká. Korjagin (KSČM) navrhuje lepší odborovou organizaci v rámci řemesel, Plesníková (za ANO) větší flexibilitu a možnost změnit si obor v průběhu studia.

Jeden z dotazů z publika směřoval na Andreu Adámkovou (ODS) ohledně práv homosexuálů. „Jsem v tomto velký konzervativec,“ říká Adámková, která odmítá stejnopohlavní manželství i adopce dětí. Ke střetu mezi hosty došlo při tématu střetu zájmu premiéra Andreje Babiše (ANO). „On není ve střetu zájmů, jenom to vlastní jeho manželka, se kterou se každý večer vídá,“ kritizoval předseda Mladých sociálních demokratů Luláš Ulrych českého předsedu vlády. „Máme tu situaci, kdy to vyhovuje českým zákonům, de jure je vše tak, jak má být,“ oponovala předsedkyně Mladého ANO Markéta Plesníková.

Celá debata je zpětně ke shlédnutí také na našem Facebooku a v podcastových platformách.

Úvodní fotografie: Eva Dorota Czerneková

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..