• Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPolitika
  • Komentáře k příspěvkuŽádný komentář
  • Čas na čtení:5 minuty čtení

Výsledky voleb do Evropského parlamentu potvrdily to, co se očekávalo. Lidovci a socialisté utrpěli obrovské ztráty a poprvé v historii nebudou mít v Evropském parlamentu většinu. Jaké je nové složení Evropského parlamentu a jak dopadly evropské volby v jiných zemích?

Kolik přesně europoslanců budou mít jednotlivé frakce, ještě nevíme. Některé nové strany totiž ještě neoznámily, do které frakce vstoupí a jiné strany ještě možná během povolebních vyjednávání frakci změní.

Lidovci nejspíš budou mít 179 europoslanců, socialisté 150. Uhájili sice pozici nejsilnější, respektive druhé nejsilnější frakce, ale každá frakce ztratila téměř 40 mandátů. Naopak o stejný počet mandátů by si měla polepšit liberální frakce ALDE, ke které nejspíš vstoupí hnutí LREM francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. ALDE by pak mohlo mít okolo 110 europoslanců a stalo by se třetí nejsilnější frakcí.

Překvapením je úspěch zelených, kteří nyní budou mít 70 europoslanců (polepšili si o 18) a nejspíš budou čtvrtou nejsilnější frakcí. Přestože euroskeptické strany posílily, žádný masivní nástup euroskeptiků se nekoná. Stane se nejspíš pouze, že vládnoucí koalice lidovců a socialistů bude doplněna liberály.

V4: Překvapení na Slovensku, nic nového v Polsku a Maďarsku

Na Slovensku vyhrála překvapivě koalice mimoparlamentních opozičních stran Progresivní Slovensko a Spolu. Získaly 20 %. Z Progresivního Slovenska pochází také nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Koalice se profiluje jako proevropská a akcentuje například i téma životního prostředí. Vládnoucí středo-levicový SMER skončil až druhý s 15 % . Jsou to po dlouhé době první volby, které SMER prohrál. Zarážející je ještě výsledek krajně pravicové LSNS, která získala 12 %.

V Polsku vyhrála vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) se ziskem 45 % před opozičními stranami sjednocenými do Evropské koalice (KE), jež získala jen 38 %. V Maďarsku vyhrál vládnoucí Fidesz, který obdržel 52 %.

Německo: Nástup zelených

Obě vládnoucí strany CDU i SPD utrpěly velké ztráty. Středo-pravicová CDU sice volby vyhrála, ale získala jen 29 %, což je její historicky vůbec nejhorší výsledek. CDU od posledních eurovoleb ztratila 6,5 %.

Ještě hůř na tom je německá sociální demokracie SPD, která ztratila 11,5 % a se ziskem 16 % hlasů se propadla až na třetí místo. Přeskočili jí Zelení, kteří získali 20 %. Nástup Zelených je trendem posledních dvou let. Zeleným se daří profilovat se jako alternativa vůči nepopulární velké koalici. Těží také s rostoucího zájmu o problematiku životního prostředí a daří se jim oslovovat mladé voliče.

Antimigrační AfD získala pouze 11 %.

Francie: Vyrovnaný souboj Le Pen a Macrona

Ve Francii vyhrála krajně pravicová Národní fronta Marine Le Penové, která získala 23 % hlasů. Těsně za ní se se s 22 % umístilo centristické hnutí LREM fracouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Všechny ostatní strany získaly nevýrazný počet hlasů. Jistým překvapením je 13,5 % pro zelené. Přes 5 % hranici se dostali ještě středo-pravicoví Republikáni, středo-levicová Parti socialiste a krajně levicové La France Insoumise.

Velká Británie: Debakl konzervativců a labouristů

Volby v Británii skončily debaklem pro obě hlavní strany. Vládnoucí Konzervativní strana skončila až pátá (získala jen 9 %), přeskočili jí i Zelení. Premiérka Theresa Mayová již před volbami oznámila, že v červnu rezignuje.

Propadla ale také opoziční Labour Party, která skončila až třetí se 14 %. Tento výsledek by mohl otřást pozicí jejího lídra Jeremyho Corbyna. Labour Party nedokázala využít úpadek Konzervativní strany, protože sama je ve věci brexitu vnitřně rozdělená.

Vítězem voleb je euroskeptická Brexit Party, kterou vede Nigel Farage. Získala 32 %. Na druhém místě skončili s 20 % Liberální demokraté. Voliči vyjádřili svou nespokojenost s chováním obou stran k brexitu.

Jižní Evropa: Salvini a znovuzrození socialistů?

Volby ve Španělsku vyhrála s velkým náskokem socialistická PSOE, která tím potvrdila své vítězství v parlamentních volbách v dubnu. V evropských volbách získala 32,8 %. Druzí středo-pravicoví lidovci obdrželi jen 20,1 % hlasů. Socialisté vyhráli také v sousedním Portugalsku.

Naopak v sousední Itálii vyhrála nacionalistická Lega, kterou vede Matteo Salvini a která spolupracuje například s francouzskou Národní frontou nebo českým hnutím SPD. Všechny hlasy ještě nejsou sečteny, ale Lega získala pravděpodobně přes 34 % hlasů.

Ve stínu tohoto vítězství je druhé místo středo-levicové PD, která získala přes 22 %. Mezi řádky lze ale číst, že PD, která vloni drtivě prohrála parlamentní volby, se dostala z krize a stává se hlavní opoziční silou vůči Salvinimu. Od parlamentních voleb si polepšila o 5 %.

Úplně pak propadlo populistické Hnutí pětí hvězd, které získalo pouze 17 %. Hnutí, které ještě vloni vyhrálo italské parlamentní volby se ziskem 31 %, bylo úplně zastíněno mnohem výraznějším Salvinim a jeho Legou.

V Řecku vyhrála volby opoziční středo-pravicová Nová demokracie. Premiér Alexis Tsipras z levicové Syrizy oznámil poté uspořádání předčasných voleb.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..