Studenti českých vysokých škol vyhlásili na příští týden klimatickou stávku. Touto akcí chtějí upozornit na „nedostatečné kroky vlády v boji proti změně klimatu ale i vysokým cenám energií a společenské nerovnosti.“ Stávka proběhne v Praze, Brně a Olomouci. Organizátoři zároveň vyzvali studenty ostatních univerzit, aby se k nim připojili.

Okupační stávka iniciovaná hnutím Univerzity za klima proběhne ve dnech 14. až 17. listopadu. Plán stávky představili organizátoři během tiskové konference ve středu 9. listopadu společně s výzvou české vládě, v níž požaduje, aby si „vytyčila řešení klimatické krize jako svou prioritu a začala urychleně snižovat emise skleníkových plynů.“

„Všichni víme, že je potřeba především zavřít uhelné elektrárny a nahradit je obnovitelnými zdroji energie. Tato transformace musí být spravedlivá a nesmí dopadnout na pracující a nejzranitelnější skupiny obyvatel. Ne další prázdné sliby, které tak často slýcháme od našich vlád, ale konkrétní a systémová opatření jsou cestou k udržitelné a sociálně spravedlivé společnosti, ve které nebudeme muset mít strach o budoucnost. Ať už jde o tu za desítky let, ale i o tu za měsíc,” říká zástupkyně studentů Anežka Lindaurová.

Tisková konference se symbolickým výhledem na Úřad vlády. Zdroj: Univerzity za klima

Během stávky plánují studenti na několika fakultách uspořádat přednášky, workshopy a diskuze, které mají zdůraznit nutnost bezodkladného řešení současných krizí. Mimo to hodlají organizátoři akcentovat i témata energetické chudoby, sociálních nerovností a spravedlivé transformace uhelných regionů.

Chtějí také zdůraznit, že protest žádným způsobem nesměřuje proti vedení či zaměstnancům fakult. „Studenti jsou s vedením v kontaktu a vyzývají celou akademickou obec, aby spolu s nimi apelovala na vládu, aby již dále neodkládala řešení současných krizí,“ stojí v prohlášení ke stávce.

Hnutí Univerzity za klima vzniklo na jaře roku 2019 v reakci na středoškolskou iniciativu Fridays for Future, na jejímž počátku stála švédská aktivistka Greta Thunberg. Listopadová stávka se uskuteční v rámci akcí mezinárodního hnutí End fossil: Ocuppy, které organizuje okupační stávky na vysokých školách po celém světě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..