Začalo to na dvou fakultách, další den už protestovalo 15 000 studentů před ministerstvem. Albánští studenti chtějí, aby vláda splnila několik bodů. Ta se po několika dnech rozhodla vyjednávat.

První z protestů proběhly už v roce 2012 a teď, 25 let po studentských demonstracích, které přispěly ke komunistickému pádu v Albánii, znovu. Na fakultě architektury a urbanismu proběhl 5. prosince 2018 první z protestů. „To, čeho jsme svědky, je přímý účinek neoliberální reformy ve vzdělávání,“ skandovali studenti. Vláda chtěla, aby studenti platili i za opakování zkoušky, a to spustilo lavinu protestů. Studentské demonstrace proto dosáhly nevídaných rozměrů, které takřka nebylo možné předpokládat.

Školství neodpovídá vysokému školnému

Albánie je jeden z nejchudších států kontinentu. Průměrná roční mzda člověka, který pracuje na plný úvazek, se pohybuje okolo 4200 € (přes 100 tisíc Kč). Průměrná roční mzda studentů může jít i o několik stovek eur dolů a v zemi je až 23,2% nezaměstnanost mezi mladými.

Školné se pak pohybuje okolo 2000 € (přes 51 tisíc) a to si může čím dál méně studentů dovolit.  Zdůrazňují předpoklad „zacházení“ se vzděláváním jako s lidským právem, které není jen pro určité vrstvy společnosti.

Studenti poukazují na školství, jehož stav zdaleka neodpovídá částkám, které za něj mají platit. Nemají například nárok ani na cenové slevy. Přišli proto s osmi body, které chtějí, aby vláda splnila. Kromě snížení školného žádají zlepšení podmínek ubytování (koleje údajně připomínají staré katakomby), odstranění zkorumpovaných profesorů, zvýšení vládních výdajů na vzdělávání nebo modernizaci zastaralých laboratoří a knihoven.

Vláda se rozhodla se studenty vyjednávat

Po prvních protestech označil albánský premiér Edi Rama studenty jako hlupáky, za které by daňoví poplatníci neměli platit peníze navíc. To vyvolalo vztek a nedůvěru studentů vůči vládě. Rama je od roku 2005 členem a vůdcem místní socialistické strany. Před svým zvolením do funkce předsedy vlády zastával Rama řadu vládních a diplomatických funkcí.

Několik dní nato obrátil, projevoval o požadavky studentů zájem, a 8. prosince 2018 se dokonce pokusil přiblížit se k protestujícím davům. Pár dní poté, 11. prosince 2018, se k problému vyjádřil: „Protestovat můžete i nadále, jak chcete. Čekám na setkání s vámi a jsem připraven pracovat s vámi na tom, abychom tento okamžik obrátili v jednu z fází reformy pro univerzity.“

Poslední vyjádření vlády

Vláda ve svém prohlášení uvedla, že na mimořádném jednání byly nakonec odsouhlaseny všechny požadavky studentů. Poplatky za studium se sníží všem studentům, a navíc budou moci získat měsíční stipendium.

Vláda také souhlasila, že zvýší výdaje určené pro veřejné vysoké školy a bude se snažit zajistit studentům lepší ubytování. Zda studenti přijmou ústupky vlády, zatím není jasné. Jeden z organizátorů protestů uvedl, že vláda začala plnit rozhodnutí příliš pozdě a studenti nezruší protesty, dokud vláda nezruší vysokoškolskou reformu, kterou zahájila před třemi lety.

Konečně dochází ke změnám

„V Albánii konečně dochází k nějakým změnám,“ napsal Studentským listům Ardit Zhuja, dvaadvacetiletý student žijící ve městě Velipojë na pobřeží Jaderského moře. „Všichni univerzitní studenti začali protestovat kvůli vysokému školnému a taky proto, aby vláda vyřešila problémy, které se dějí na našich školách a univerzitách. Zatím nevím, jestli proběhne něco jako revoluce. To uvidíme v budoucnu. Rozhodně je to ale mini-revoluce. Uvidíme, jestli dokáže změnit velké věci.“

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..