Ruská vojenská invaze na Ukrajinu spustila vlnu solidarity napříč Českem. Podporu Ukrajincům ve složité situaci vyjadřují také české školy: ať už symbolickým vyvěšením ukrajinské vlajky, peněžními sbírkami na pomoc lidem zasaženým válkou nebo třeba náborem dobrovolníků pro doučování dětí ukrajinských uprchlíků.

Protestní shromáždění ve druhém patře

Studenti Akademického gymnázia Štěpánská v Praze se v pátek sešli o velké přestávce ve druhém patře školní budovy, aby vyjádřili rozhodný nesouhlas s vojenským útokem ze strany Ruska na sousední Ukrajinu a vyjádřili jí symbolickou podporu. „Primárním motivem bylo, aby studenti ukázali, co v nich je a namotivovali prostřednictvím naší školy i studenty z jiných škol, aby se rozhodli alespoň takto podpořit Ukrajinu zasaženou válkou,“ uvedl jeden z iniciátorů akce, student Tadeáš Vylita. Shromáždění svolané skrze sociální sítě se dostalo podporu i ze strany učitelského sboru.

„Pokračujme v tom i nadále, podporujme, jak nejvíce můžeme a hlavně šiřme osvětu mezi kolektivy mladých lidí, ať co nejvíce škol podobnou akci uspořádá a hlásí, že nejdůležitější je finanční a materiální pomoc a ať se naše myšlenka dostane dále. Ukažme představitelům naší země, že to není jen o dospělých, ale i o studentech, kteří jsou připraveni pomoci!” říká Tadeáš. Více informací o iniciativě studentů najdete na webu školního časopisu Akademického gymnázia.

Na Akademickém gymnáziu také od pondělí do čtvrtka proběhne sbírka na pomoc Ukrajině. Několik studentů bude o přestávkách obcházet školu se schránkami s modro žlutými pruhy a QR kódem – přispět lze jak v hotovosti, tak online platbou.

Do školy v barvách Ukrajiny!

Studenti gymnázia ve Svitavách se pátek rozhodli symbolicky podpořit napadenou Ukrajinu netradičním způsobem: do školy přišli ve žluto-modrém outfitu ladícím s barvami ukrajinské vlajky. „Situace na Ukrajině je naprosto strašná a nelidská. V dnešní době mi přijde tento prehistorický a násilný způsob ataku, a vůbec jakýkoli vyvolaný válečný konflikt, naprosto nepochopitelný a zbytečný. Chci lidem na Ukrajině pomoct jak jen můžu, proto jsem vyzvala studenty našeho gymnázia, aby v pátek přišli do školy oblečení v barvách Ukrajiny. Věřím, že tím nejen vyjádří svůj názor, ale také ukáží, že jim osud Ukrajinců není lhostejný,“ říká iniciátorka akce, studentka svitavského gymnázia Julie Müllerová.

„Na fotku, kterou jsme poslali na všechny strany, nám dokonce nadšeně odpověděl pan starosta ukrajinského Perečynu, partnerského města Svitav, že moc děkuje, takže akce splnila svůj účel. Pokud bude tato nesmyslná válka pokračovat i po jarních prázdninách, jsem připravená uspořádat ve škole sbírku a další aktivity, kterými budeme moct být nápomocni. Málo z nás si totiž uvědomuje, že my, studenti, jsme se svou aktivitou v dnešním světě neuvěřitelně důležití. Proto bychom se měli zajímat o svět. Měli bychom mít svůj názor a měli bychom se za něj umět postavit ve chvíli, kdy je to potřeba, protože máme sílu něco změnit. Ať už uděláme cokoli, vždy to bude lepší, než nečinné přihlížení,” doplňuje.

Foto: Ditta Kukaňová/Gymnázium Svitavy

Sbírka pro Ukrajinu na Omské

Školní parlament pražského Gymnázia Omská uspořádal v pondělí peněžní sbírku na pomoc pro Ukrajinu. Budou se „prodávat” modro-žluté stuhy k přišpendlení, za které lze přispět libovolnou částkou. Všechny peníze budou putovat Červenému kříži na Ukrajině na pomoc lidem v nouzi. Více informací najdete ve facebookové události.

„Na našem gymnáziu jsem se rozhodla uspořádat sbírku pro Ukrajinu po vzoru mých přátel na jiných gymnáziích. Spojila jsem se s předsedkyní našeho Parlamentu a jedním z aktivních učitelů a přes víkend jsme sbírku dali dohromady. Myslím, že spousta z nás se cítí frustrovaně, protože není mnoho věcí, kterými bychom jako studenti mohli pomoct Ukrajině. Právě finanční pomoc mi přišla jako jedna z nejjednodušších a nejefektivnějších,” říká organizátorka akce Rozárie Hoškovcová.

„Vůbec jsem nečekala tak velký ohlas a podporu. Modro-žluté stuhy byly vyprodány po deseti minutách a několikrát během dne jsme je museli doplňovat. Vybralo se celkem 70 000 korun jak od studentů a učitelů, tak od bývalých studentů a přátel školy. Jsem za takovou podporu neskutečně vděčná, částka je neuvěřitelně vysoká. Všechny peníze poputují přímo na účet Červeného kříže a odtamtud na pomoc Ukrajině,” doplňuje.

Vlajka na průčelí

Krkonošské gymnázium a střední odborná škola v Hostinném na znamení solidarity s Ukrajinou vyvěsilo podobně jako další instituce po celém Česku ukrajinskou státní vlajku. Studentský parlament gymnázia na příští týden připravuje také sbírku materiální pomoci pro Ukrajince. Potřeby pro akutní lékařskou péči, teplé deky, spacáky, matrace, trvanlivé potraviny, hygienické potřeby a léky lze přinést do budovy školy od pondělí do pátku mezi 13:00 a 15:00.

„Všechny nás tato situace zasáhla, je to pro nás dost emotivní a proto jsme se rozhodli udělat všechno co bude v našich silách. Od pondělí 28. února proto spouštíme materiální sbírku. Na Ukrajině se teď rozhoduje o bezpečnosti a základních občanských jistotách celé Evropy. Tamní dění se tedy týká opravdu nás všech. Ukrajinskému lidu přejeme, aby nadále mohl žít svůj klidný život v míru. Ukrajino, stojíme za Tebou!“ říká předseda studentského parlamentu Krkonošského gymnázia Matěj Voňka.

Foto: Krkonošské gymnázium a SOŠ

Studentské setkání na podporu Ukrajiny

Studenti Univerzity Palackého v Olomouci chystají na pondělí 28. 2. protestní akci na podporu Ukrajiny a znamení nesouhlasu s politikou ruského prezidenta Vladimira Putina. Iniciativa vznikla spontánně mezi studenty na instagramové stránce upol.memes, zástupci vysoké školy se tedy  rozhodli tento krok zviditelnit a studenty podpořit. Více informací najdete na facebookové události.

Právnická fakulta Univerzity Palackého dále na pondělí chystá kulatý stůl s univerzitními odborníky na mezinárodní právo  a na úterý odborný seminář Hromadné uprchlictví v kontextu aktuální situace pod vedením profesora Dalibora Jílka. Právnická fakulta chce prostřednictvím tohoto semináře poskytnout studentům základy uprchlického práva a napomoci jim při prvotní orientaci v problematice. Dobročinné organizace shánějí dobrovolníky také z řad studentů právnických fakult, kteří by mohli nabídnout právní pomoc občanům Ukrajiny utíkajícím před válkou.

Stužkami a keramikou na podporu Ukrajincům

Ateliér módní tvorby Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze vyrábí a prodává stužky v ukrajinských barvách, výtěžek je dobrovolný a putuje na podporu Ukrajině. Ateliér keramiky a porcelánu se rozhodl finančně podpořit Ukrajinu benefičním prodejem výrobků studentů a pedagogů. Celý výtěžek z prodeje bude poslán neziskové organizaci Člověk v tísni. Prodej bude probíhat skrze instagramový profil @keramika_umprum od pondělí 28. 2. 2022 do rozebrání.

Pedagogická fakulta hledá dobrovolníky pro doučování ukrajinských uprchlíků

Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy hledá dobrovolníky, kteří ovládají ukrajinštinu nebo ruštinu, pro základní překlady, doučování a tlumočení pro případné uprchlíky. Cílem je zajistit lidskou sílu do státem zřizovaných škol, skupin a dalších zařízeních a udržet tím vzdělávání dětí uprchlíků co nejdéle. V případě potřeby bude tento seznam předán vládě České republiky. Přihlásit se je možné pod tímto odkazem.

Dva týdny pro Ukrajinu

Skupina studentů z English College in Prague organizuje dvoutýdenní program na pomoc Ukrajině, celý výtěžek  bude zaslán na sbírku SOS Ukrajina organizovanou Člověkem v tísni. Níže naleznete program iniciativy:

První týden (28. 2. až 4. 3.) bude zaměřený na zvyšování povědomí a výzvě k ativní účasti nejen studentů ECP ale i studentů dalších českých i mezinárodních škol. Během celého týdne bude probíhat prodej odznaků (2. 3. až 4. 3.) a sbírka věcí potřebných na Ukrajině. V pátek 4. 3. proběhne dobročinný trh s pečenými výrobky a ukrajinskými tradičními pokrmy.

Druhý týden pojmenovaný Art against War, bude zaměřený na pomoc Ukrajině pomocí umění. Během celého týdne bude pokračovat sbírka věcí potřebných na Ukrajině a sbírka starých knih a uměleckých děl od studentů ECP. V pondělí 7. 3. studenti uspořádají besedu se spolužačkou, která se v době vypuknutí války nacházela na Ukrajině, podařilo se jí však utéct. Program bude ve středu a ve čtvrtek pokračovat činoherním představením se symbolickým vstupným a v pátek trhem starých knih a uměleckých děl s malý obědovým koncertem.

Čtyřiatřicet tisíc pro Člověka v tísni

Obchodní akademie Kotlářská v Brně uspořádala v pondělí sbírku na podporu Ukrajiny, díky níž se vybralo celkem 33 849 korun, jak potvrdil předseda místního školního parlamentu Tomáš Dufek. Výtěžek poputuje na sbírku Člověka v tísni.

Informační portál na pomoc Ukrajině

Potřebuješ pomoc nebo ji nabízíš? Pod záštitou Univerzity Karlovy vznikl portál, kde najdeš veškeré potřebné kontakty, informace o ubytování, přehled pomoci od jednotlivých fakult a odkazy na sbírky, kam můžeš přispět. Najdeš ho pod tímto odkazem a na sociálních sítích.

Bdění pro Ukrajinu

Studenti pražské DAMU připravili v rámci akce Bdění pro Ukrajinu 72hodinový livestream na sociálních sítích a webu ČT Art, který začíná ve středu v 19:00 a jehož součástí bude mj. vysílání koncertů, předčítání, slam poetry a další. Více informací naleznete na webu studentského média ČasÁG.

Pomoc pro Ukrajince za peníze na maturitní ples

Členové studentského parlamentu Gymnázia Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi ve spolupráci s městem od úterý 1. 3. do pátku 4. 3. v jedné ze školních učeben spustili sbírku potřebných věcí pro Ukrajince v nouzi. „Věcí se nám sešlo opravdu hodně, nosili i pedagogové. Jedna z maturitních tříd dokonce vyhradila část peněz, které byla určeny na maturitní ples, a nakoupila za ně několik tašek potřebných věcí,“ říká předsedkyně studentského parlamentu mladoboleslavského gymnázia Markéta Lindáková.

Chcete, abychom informovali o iniciativě na pomoc Ukrajině na vaší škole? Ozvěte se nám prosím na info@slisty.cz a zařadíme vás do přehledu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..