Studentské listy připravují sekci pro ukrajinskou studentskou komunitu v Česku a hledají potenciální spolupracovníky z řad ukrajinských studentů. 

Aktuální situace ve východní Evropě je velmi složitá pro mnoho Ukrajinců, kteří museli před válkou uprchnout do sousedních zemí včetně Česka. Dokud se situaci neuklidní, budou nuceni svůj život začít budovat od nuly ve zcela cizí zemi, hledat si novou práci, případně nastoupit do nové školy, a zvykat si na novou situaci, v níž se octli.

I proto se některá média rozhodla ukrajinským uprchlíkům pomoci a nabízejí ukrajinským novinářům, kteří byli nuceni ze své země utéct a ztratili svou práci, možnost uplatnění. Vznikají tak exilové ukrajinskojazyčné redakce, jež mohou z bezpečí šířit informace o dění na Ruskem částečně okupované Ukrajině a rovněž přinášet praktické informace a pomoc pro místní komunitu ukrajinských uprchlíků, čímž se jim snaží usnadnit sžívání se s novou zemí.

Mezi Ukrajinci, kteří v Česku v posledních dnech hledají útočiště před válkou, je také několik tisíc studentů. Právě těm se redakce Studentských listů rozhodla prakticky i symbolicky pomoci tím, že jim umožníme publikovat na našem webu v ukrajinštině, ruštině, angličtině nebo češtině texty na praktická témata ohledně života i studia v Česku, politické komentáře k aktuálnímu dění na Ukrajině a v Rusku nebo třeba kulturní recenze a tipy. Zároveň neklademe meze iniciativě a každému dobrému nápadu či aktivitě jsme ochotní vyjít vstříc.

Pokud jste student v Česku původem u Ukrajiny a máte zájem spoluvytvářet texty pro ukrajinskou studentskou komunitu na největším studentském médium v Česku, ozvěte se nám prosím na e-mail info@slisty.cz a domluvíme se na podrobnostech.

Studentké listy готує секцію для української студентської спільноти в Чехії та шукає потенційних співробітників з числа українських студентів.

Нинішня ситуація в Східній Європі дуже складна для багатьох українців, яким до війни довелося тікати в сусідні країни, в тому числі Чехію. Поки ситуація не заспокоїться, вони будуть змушені почати будувати своє життя з нуля в абсолютно чужій країні, шукати нову роботу, можливо, ходити в нову школу і звикати до нової ситуації, в якій вони опиняються.

Це одна з причин, чому деякі ЗМІ вирішили допомогти українським біженцям і запропонувати українським журналістам, які були змушені покинути свою країну і втратили роботу, можливість знайти роботу. Це створює заслані україномовні редакції, які можуть безпечно поширювати інформацію про події в частково окупованій Росією Україні, а також принести практичну інформацію та допомогу місцевій громаді українських біженців, тим самим намагаючись полегшити їм звикання до нової країни.

Серед українців, які шукали притулку від війни в Чехії в останні дні, є також кілька тисяч студентів. Редактори Studentské listy вирішили допомогти їм практично і символічно, дозволивши їм публікувати на нашому сайті українською, російською, англійською або чеською мовами тексти на практичні теми, пов’язані з життям і навчанням в Чехії, політичні коментарі до поточних подій в Україні та Росії, або культурні огляди та поради. У той же час, ми не надаємо обмежень на ініціативу, і ми готові прийняти будь-яку хорошу ідею або діяльність.

Якщо ви студент в Чехії родом з України і вас цікавить спільне створення текстів для української студентської спільноти в найбільших студентських ЗМІ Чехії, будь ласка, зв’яжіться з нами по електронній пошті info@slisty.cz і ми узгодимо деталі.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..