Co by měl pokrýt každý „správný“ mainstreamový seriál? Hlavní dívčí postava přijde v polovině děje na bál v krásných šatech, z nijak zřejmého důvodu o ni bojují dva muži bez charakteru (jestli se nepočítá „být pohledný“ do kladných povahových vlastností) a z nevysvětlitelného důvodu jsou všichni zúčastnění do jejího osobního života neskutečně investováni. Všechna tato klišé seriál Wednesday bezchybně splňuje a noví Addamsovi už jistě sypou peníze do kasičky Netflixu.
Nedávno vydaný seriál o psychopatické holčičce s copánky upoutal velkou pozornost. Očekávání bylo vysoké, ať už kvůli režii Tima Burtona proslulého právě především podobnými temnými až morbidními trháky, nebo obsazením herců, jako je třeba talentovaná Jenna Ortega, představitelka hlavní postavy, Wednesday Addamsové. Co ale slibovaný biják přinesl, by se dalo popsat jako lehce průměrný děj se scénářem podle fungujícího receptu.
Dějově se v seriálu nacházíme na škole Nevermore, střední pro odpadlíky a děti s různými schopnostmi, kam Wednesday nově nastoupila. Naší emo hrdince se na této škole zprvu nelíbí, ale později, když zjistí, že je s touto budovou spojena minulostí a dávnými předky a že se možná řítí do záhuby, se rozhodne přijít zvláštní záhadě na kloub.
V půlce seriálu, kdy je obviněna z vraždy skoro každá druhá postava, začíná kvalita děje klesat.
Dost průměrný příběh, říkáte si teď možná a poznamenáváte správně. Hlavní problém není ovšem v námětu, ale v jeho zpracování – žánr „amatérská detektivka“, jak je seriál popsán, si vzali scenáristi opravdu k srdci, jelikož v půlce seriálu, kdy je obviněna z vraždy skoro každá druhá postava, začíná kvalita děje klesat, stejně jako divákova pozornost.
Dějových linek je pomalu více než v celém seriálu Ulice a ke konci, kdy se má vše vyjasnit, to tvůrčí tým asi vzdal a začal předpokládat a doufat, že jsme na nejasnosti buď zapomněli, nebo se s nimi smířili.
Co se týče romanťárny, která bohužel nemohla chybět, o Wednesday se během celého seriálu perou dva jedinci, kteří by si spíš zasloužili terapii než psychopatčinu ruku. Hlavní hrdinka si poté jednoho z hochů vybere, a tím tato zamilovaná paráda naprosto kazí charakter masochistické Wednesday, která by přece vztahy a podobnými zbytečnými věcmi měla opovrhovat.
Celý děj seriálu vypadá, jako by se sešlo deset scenáristů a všichni, byvše přesvědčeni o tom, že jejich nápad je nejlepší, se rozhodli zkombinovat všechny náměty do osmi bezmála hodinových dílů.
Co je třeba vyzdvihnout, je estetický dojem. Strašidelné a morbidní věci jsou Burtonovou silnou stránkou.
Na druhou stranu, ač jsem o tomto seriálu psala především negativně, co je třeba vyzdvihnout, je estetický dojem. Je pravda, že strašidelné a morbidní věci jsou Burtonovou silnou stránkou. Herecké výkony rozhodně také stojí za zmínku, až na pár výjimek, kde by se ale dalo argumentovat, že za špatným hraním stojí spíše špatný scénář.
Celkově sice lehce diskutabilní děj vyváží dobré herecké výkony, ale otázkou je, jestli to byla potřeba. Kdyby dostal seriál více prostoru a méně dějových linek, uspěl by, podle mě, mnohem více. Možná se k některým mezerám z první série vrátí v sérii druhé, která byla na konci lehce přislíbena, ale do té doby můžeme jenom hádat. Pokud se chcete pobavit nad trochou černého humoru, a sem tam nějaké to klišé či nezáměrná záhada v ději vám nebudou moc překážet, dejte této novince na Netflixu šanci.