Ve čtvrtek 23. ledna se v budově památníku obětem a hrdinům holocaustu v Izraeli konalo Světové fórum „Let My People Live”, jinak taky řečeno World Holocaust Forum. 

Forum bylo založeno v roce 2005 předsedou Evropského židovského kongresu (EJC) Viatcheslavem Moshe Kantorem. Mimo jiné je Kantor také zakladatelem Evropského židovského fondu (EJF) a prezidentem Evropské rady pro tolerenci (ECTR). Za svou činnost dostal mnohá ocenění, mezi která patří i Leopoldův Řád, Rytíř Řádu čestné legie a Řád přátelství.

Každý ročník má připomínat významnou událost a zvýšit tak povědomost o krutosti minulého století. První se konal v Krakově při příležitosti 60. osvobození tábora smrti, tedy Auschwitz-Birkenau. Akce se účastnilo 30 delegací vedených hlavami států, přeživší z táborů a zástupci z řad studentů. Kromě Fóra Evropský židovský kongres každoročně pořádá s Evropským parlamentem pamětní ceremonie k Mezinárodnímu dni paměti obětem holocaustu (International Rembrance Day).

Related image
Zdroj: https://www.yadvashem.org/

Pátý ročník fóra

Pátý ročník fóra se konal při příležitosti 75. výročí osvobození tábora Auschwitz-Birkenau. Akce se účastnili představitelé 45 zemí, mezi kterými byl princ Charles, Mike Pence, Vladimir Putin či Emmanuel Macron. Českou republiku na tomto setkání reprezentoval Andrej Babiš. Z celkového počtu představitelů se účastnilo pouze osm žen.

Akce se neúčastnil polský prezident Andrzej Duda, jelikož mu nebyl dán prostor pro proslov. Jeho postoj podpořil i litevský prezident Gitanas Nauseda, který rovněž nebyl přítomen. Svým proslovem zaujmul zvláště izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který vyzval vlády, aby se postavily Íránu, který je nejvíce antisemitským režimem světa.

Image result for yad vashem
Zdroj: https://www.thejewishstar.com/

Yad Vashem

Vad Vashem je druhá z nejnavštěvovanějších památek Izraele, jak veřejností, tak představiteli států. Detailnější plán stavby budovy byl předložen v roce 1945, kvůli palestinské válce v letech 1947-1949 však byl pozastaven. Samotná konstrukce započala v roce 1954. Umístění budovy je symbolické, stojí na Hoře vzpomínek (Herzlova hora), kde je pohřben „duchovní otec“ státu Izrael, Theodor Herzl.

Nejdůležitější místností je Síň jmen, ve které je kužel s 600 fotografiemi obětí. Pod kuželem je základna s vodou, do které se fotografie odráží a symbolizují tak oběti neznámé. Poslední návštěva českého prezidenta proběhla v roce 2013 v průběhu cesty Miloše Zemana do Izraele.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..