Módním trendům nepodléhá jen to, co nosíme nebo posloucháme, ale i způsob, jakým mluvíme. Jazyk odráží naší každodenní realitu stejně pružně jako hudební hitparády či katalogy s oblečením.
Známe to sami ze školy, kroužků, party i rodiny. Každá skupina si postupem času vytváří nová slova nebo pro existující slova vymýšlí nové významy. Tak vzniká slang, který Wikipedie definuje jako nespisovný útvar jazyka, jenž je charakteristický pro mluvčí náležející k určité profesní nebo zájmové skupině a od spisovného jazyka se odlišuje převážně slovní zásobou.
Hlavně slangové výrazy používané teenagery jsou jako rychlá móda – chvíli se „nosí“ a používají téměř nepřetržitě. Jejich začleněním do našich slovníků ukazujeme obeznámenost s nejnovějšími trendy a sounáležitost k určité skupině. Dříve oblíbená slova se po čase omrzí, vyjdou z módy a nahradí je jiná, novější.
Nejinak je to i v populární hudbě. Ta rychle odráží dobu a situace, ve kterých se umělec nachází. A s tím i trendy v oblékání, životních postojích, politických názorech či způsobu vyjadřování. Možná právě touto pružností může moderní hudba kurz naopak určovat.
Skrze sociální sítě se písničky stávají rychleji populárními a lidé z nich často přebírají nová slova. Aniž to tušíme, můžeme používat fráze z písní, jejichž interprety ani nemusíme znát. Jednou z nejpoužívanějších je YOLO (You Only Live Once neboli žiješ jen jednou) pocházející z hiphopové skladby The Motto od zpěváka Drakea.
Právě pro hip hop je práce se slangem typická. Při poslechu písniček tohoto žárnu nás může vykolejit nějaké slovo, které nedokážeme identifikovat a znesnadňuje nám pochopit smysl sdělení. V tu chvíli se dost možná jedná právě o slangový výraz.
Kouzlo tajemna
V počátcích hip hopu používali autoři slang zcela záměrně s cílem znepřehlednit či ztížit pochopení obsahu nezasvěceným posluchačům. Texty popisovaly složitý život na ulici a sociální problémy jako nezaměstnanost, obchodování s drogami a problémy s policií.
Například v písničce All Black od Big L slyšíme tyto slangové výrazy jook (zloděj) či gat (zbraň). Kromě toho se v hip hopu také používají zkratky, číslice a písmena reprezentující určité významy. Například „A“ znamená nejlepší, „B“ chudý apod.
Na těchto příkladech vidíme, v čem je kouzlo slangu. Slova jdou „dobře od pusy“, jsou zvukomalebná, velmi často jedno či dvouslabičná, takže se dobře snášejí s rychlým rytmem a lze je použít i jako hlasitá provolání. Tím, jak zakrývají skutečný význam, jsou přitažlivá. Jejich uživatele spojují s puncem výlučnosti. Tímto rezonují zvlášť s hip hopem, který se zejména dříve vymezoval velmi hlasitě vůči tehdejšímu mainstreamu.
Stará slova v hiphopovém kabátě
Někdy není potřeba vytvářet nová slova, ale stačí oprášit ta stará. V současných rapových skladbách se objevují i slangové výrazy s překvapivě dlouhou historií. Jedním z často používaných termínů poslední dekády se stalo slovo lit. To se stalo oblíbené díky hudebnímu umělci Nasovi a Travissu Scottovi. Ale řekli byste, že slovo má původ už v 19. století?
Může se zdát, že pojem lit je jen příčestí minulé (někdy nepřesně označované jako třetí tvar) anglického slovesa zapálit – to light. Pravdou ale je, že se dříve slovo lit používalo jako označení pro opilého člověka. Až hip hop dal postupem času tomuto slovu jiný smysl – veselou, úžasnou akci. V tomto významu je velmi oblíbené na sociálních sítích, jako je Twitter a Instagram, kde slovo lit, občas znázorněné emoji plamene, znamená jednoduše něčeho úžasného a jedinečného.
Dále se můžeme potkat s nově vytvořenými slovy, jako jsou například trill (true+real; upřímný, nefalšovaný), OG (zkratka slova original; originální, nápaditý) nebo shizzle, které má dva významy. Slovo samotné je eufemismem vulgárního shit, ve spojení for shizzle pak supluje frázi for sure, tedy určitě, žádný problém.
Svou specifickou mluvu mají ale i jiné hudební styly, třeba jazz. V něm se můžeme setkat s výrazy finger zinger (někdo, kdo hraje velmi rychle), jake (ve významu OK) nebo gig (rychlé hudební číslo). Na rozdíl od hiphopového slangu ale toto výrazivo proniká do běžné řeči jen omezeně.
Pokud tedy chceme porozumět různým hudebním žánrům, znalost jejich slangů nám pomůže na hudbu a okolnosti jejího vzniku nahlížet hlouběji a komplexněji, a tím ji i lépe pochopit. A protože řada slov přechází i do současné češtiny, usnadní nám i každodenní komunikaci nejen muzikanty nebo teenagery.