Ještě na konci června byla Emma Raducanaová na 350. místě světového žebříčku. A přestože ji někteří experti považovali za velkou naději do budoucna, pro většinu tenisových fanoušků byla neznámá. Dnes, o zhruba dva a půl měsíce později, je vítězkou US Open, patří jí 23. místo světa a těžko byste narazili na příznivce tenisu nebo i sportu obecně, který o Emmě Raducanuové neslyšel.

Když Barbora Krejčíková v květnu senzačně vyhrála French Open, mluvilo se o tom, že dlouhou dobu asi nezíská grandslamový titul překvapivější vítězka. Jen o dva grandslamy později už však toto tvrzení neplatí.

Osmnáctiletá Britka Emma Raducanuová zaujala už na Wimbledonu, kde se dostala do osmifinále a vyřadila mimo jiné i Češku Markétu Vondroušovou. Ale zatímco v All England Clubu dostala jakožto domácí naděje divokou kartu, v New Yorku se musela nejprve prokousat kvalifikací. Všechna tři kola ale s přehledem zvládla a probojovala se do hlavní soutěže.

V ní pak v suverénních výkonech pokračovala, byť v úvodních kolech nečelila vyloženě hvězdným soupeřkám. Když však ve čtvrtfinále vyřadila olympijskou vítězku z Tokia Belindu Benčičovou, začaly se její výkony brát opravdu vážně. V semifinále se poté vypořádala s Řekyní Sakkariovou, která v předchozím kole porazila Karolínu Plíškovou, a postoupila do finále, jehož složení nikdo nečekal. 18letá Raducanuová proti jen o rok starší Kanaďance Leylah Fernandezové.

Ve finále nabídly obě hráčky velmi pohledný tenis, skoro jako by si ani neuvědomovaly, jak důležitý zápas hrají. V klíčových momentech to ale byla Britka, která ze sebe dokázala dostat víc. Ustála i mimořádně nepříjemný moment, kdy podávala na vítězství, čelila brejkbolu a při doklouzávání k jednomu z úderů si krvavě poranila koleno.

Po ošetření brejkbol odvrátila a utkání dopodávala k výsledku 6:4 a 6:3. Stala se tak první tenistkou, která vyhrála grandslamový turnaj, na němž musela absolvovat kvalifikaci, a zároveň nejmladší grandslamovou šampionkou ženské dvouhry od titulu Marie Šarapovové z Wimbledonu 2004.

Od průlomového wimbledonského tažení, kde na sebe poprvé výrazněji upozornila, uplynulo lehce přes dva měsíce. Za tu dobu se Emma Raducanuová vypracovala z nadějné, avšak neznámé hráčky v tenisovou hvězdu a celebritu. Experti jí nyní přiřazují zářnou budoucnost a fanouškům přibyla nová hráčka, jejíž fascinující příběh se vyplatí sledovat.

Zdroj úvodní fotografie

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..