Dnes, v neděli 9. 6. , začíná každoroční videoherní veletrh ve Spojených státech, konkrétně pak v Los Angeles, kde vývojáři z celého světa představují své tituly fanouškům, ale především herním novinářům, pro které je tato akce primárně určena. Pojďme si nyní ve stručnosti shrnout, co nás letos v rámci svátku všech počítačových i konzolových her čeká a nemine.

Bohatý program už pár dní předem

Rozmohl se nám tu takový nešvar. V několika posledních letech využívají některé společnosti jakéhosi triku, kdy se přiživí na popularitě E3, ale oficiálně se jí nezúčastní. Letos této situace nevyužili jen lidé z Electronic Arts se svou akcí EA Play odehrávající se rovněž v LA, ale netypicky i Google (samozřejmě jako majoritně neherní společnost nebyl nikdy součástí E3 ani podobných událostí), který již tři dny předem přinesl informace o nové streamovací službě Google Stadia.

Ačkoli jsme tedy měli možnost vrhnout se do víru na virtuální zábavu zaměřených konferencí již ve čtvrtek a v sobotu, obě zmíněné akce mě osobně nikterak nenadchly a i ve veřejném prostoru nevzbudily příliš ohlasu. Google nepotěšil hráče především cenovkou svých služeb, jež by měly fungovat jako samostatná virtuální platforma, a EA, jako již tradičně, nepřinesla nic, co by nějak více stálo za zmínku. Snad jen čtvrthodinový gameplay z nové singleplayerové záležitosti ze světa Hvězdných válek – Star Wars Jedi: Fallen Order od studia Respawn (série Titanfall, APEX).

Letos bez Sony

Sony, respektive jeho videoherní odnož PlayStation, se letos amerického herního veletrhu nezúčastní. Bude tak samozřejmě chybět i jeho tisková konference, která na velkých akcích tohoto typu patří zpravidla k nejlepším.

Ačkoli bude tento významný vydavatel na E3 chybět, o zábavu bude jistojistě postaráno i tak. Kromě nespočtu stánků a ukázek přímo z her proběhnou i tradiční konference. Svou bude mít Microsoft, respektive XBOX, Bethesda, Ubisoft, Square Enix, Nintendo a pro zaryté „písíčkáře“ tu bude i PC Gaming Show.

Ve znamení leaků

Leaky, neboli úniky informací o představených hrách či datadiscích, jsou již tradičně součástí E3 i ostatních podobných akcí. Poslední léta těchto úniků ovšem přibývá a v předchozích dnech jich byly skutečně vysoké desítky. Příklady ani nebudu uvádět, poznamenám jen, že největší množství zkažených překvapení nejspíše utrpěl Microsoft, smůla se však nevyhnula prakticky žádnému vydavateli.

Znovu je však třeba podotknout, že některá představení před samotnou E3 jsou úmyslná a využívají podobné taktiky jako EA, kdy chtějí, aby se o nich mluvilo ještě dříve než o ostatních. Příkladem budiž obrázek římské číslice tři na webových stránkách vývojářů ze studia Larian, v jehož metadatech byly nalezeny jasné odkazy na legendární Baldur’s Gate. Tento objev následoval i oficiální trailer.

A na co se nejvíc těšit?

No, je toho opravdu hodně, co čekat. Já za sebe jen dodám, že nejvíce očekávám nové záběry ze Cyberpunku 2077 od vývojářů trilogie Zaklínač a tiše doufám v nějaký ten teaser na další XCOM od Firaxis.

Filip Svoboda

Studuju žurnalistiku a na listech mám na starosti kulturní rubriku. Píšu o videohrách na Zing.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..