Řeky hučí, jezy bublají, pádla se leští a rafty se pumpují. Vodácká sezóna je tu! Česká republika je plná několika lákavých sjezdů a nádherných míst, které je možné poznat pouze z pohledu vodáka. Přinášíme tři vodácké trasy s půjčovnami, místy k osvěžení a noclehu. Proto si sbalte své tři švestky, partu kamarádů, ešus a můžete vyrazit.

Vltava

Vltava je klasikou, která neomrzí. Je ideální volbou pro všechny věkové kategorie a i těm méně zkušeným vodákům má stabilní tok co nabídnout. Svou trasu můžete začít ve Vyšším Brodě a zakončit jí v Boršově nad Vltavou. Cestou naleznete dohromady dvanáct jezů, ale není se čeho bát, všechny jsou bezpečně sjízdné. Řeka se před jezy zklidňuje, proto máte dostatek času zpomalit a případně si jezy zkontrolovat. Obvykle na této trase strávíte dohromady čtyři dny. 

Cestou se nezapomeňte stavit v nádherném Českém Krumlově a pozdravit medvědy. Dál by mohl oko potěšit pohled na malebné kláštery Vyšší Brod a Zlatá Koruna. Za návštěvu stojí hrad Rožmberk, nebo zřícenina Dívčí Kámen. 

Ve Vyšším Brodě působí například půjčovna ADA lodě, která nabízí kanoe i rafty. Na mapě jsou vyznačená místa, kde můžete zatlouct kolíky stanu a nabrat síly na druhý den. Kousek od Vyššího Brodu je kemp U Tří veverek nebo kemp Na Pískárně, kde je možné se i občerstvit. 

Dyje

Řeka Dyje na Moravě je nenáročná a vyhovuje zejména rodinám s dětmi. O víkendu můžete vyrazit na krátký výlet a po řece plout ze Znojma do Hevlín. Plavbu je možné si prodloužit až do Jevišovky. Nebo si můžete zaskočit na jednodenní výlet a proplout úsekem Zámecké Dyje. 

Dyje je klidná a působí romantickou atmosférou, kdy nemusíte řešit kolony raftů a kánoí před jezy. Hrdě se pyšní svou krásnou přírodou, která je veřejnosti plně otevřená teprve od roku 2014. Místní lákají vodáky na bobry, které můžete cestou potkat nebo se pokochat jejich výtvory. Řeku obklopují vinice, proto si nenechte ujít možnost ochutnat místní vinnou révu. 

Půjčovna Dyje nabízí celoroční nabídku kánoí, kajaků a raftů. Dyje oproti ostatním řekám nepřekypuje kempy, ale stále jich je dostatek. U města Hrádek je například tábořiště Hrádek. 

Sázava

Sázava nabízí ochutnávku všeho od klidné plavby po náročnější peřeje. Strávit na ní můžete jen den nebo i celý týden. Trasa Zruč nad Sázavou až Český Šternberk vám zabere celý víkend. Mezi vodácky atraktivní místa patří například úsek Týnec nad Sázavou až Pikovice. Vyšším dívčím je pak peřejnatý úsek Sázavy Stvořidla, na který si troufnou už jen zkušení, vodou ošlehaní, vodáci. 

Milovníky piva může potěšit Ratajský pivovárek. Za mystickým zážitkem můžete putovat do zámku v Sázavě, kde dřív stál klášter. Místo nabízí muzeum, barokní refektář nebo zahradu se základy kostela z 11. století.

Veškeré vodácké vybavení ke sjezdu řeky Sázavy najdete například na Sázava-tour. Po cestě narazíte na několik kempů, jedním z nich je kemp Tábořistě u kouzelníka. Nabízí ubytovaní ve stanech, ale i v ubytovacích buňkách.

Roxane Hamilton

Jsem studentkou kvinty na gymnáziu. Vášnivá čtenářka se zálibou v umění. Své myšlenky si ráda zaznamenávám a jsem ráda, že je mám možnost sdílet na Studentských listech. Žiji rozmanitý život, jeden na poli se svými psy ve velikosti poníků, druhý na konferenci v Římě v obleku. Zajímám se o kulturu, historii a ráda cestuji.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..