Právě si prohlížíte Začínají studentské dny OSN v Praze. Diskusi o globálních otázkách nabídne konference PORGMUN

Důležitost studentské diskuse o válečných konfliktech, o lidských právech nebo o pozici žen ve společnosti nabývá v dnešních dnech na ještě větší důležitosti. To si uvědomuje i Model United Nations (MUN), kterým každoročně projdou tisíce studentů po celém světě. Jde o simulaci několika výborů OSN s cílem vytvoření diskuse k aktuálním globálním otázkám. MUN organizují také studenti Gymnázia Nový PORG v Praze. Model PORGMUN je znám po celé Evropě a každoročně se ho účastní více než 300 studentů z Irska, Německa, Itálie, Turecka a mnoha dalších zemí.

Důležitost diskuse a zájem mladých lidí o celosvětová témata potvrzují i vážení hosté, kteří přijali pozvání k debatě se studenty. Mezi ně patří bývalý premiér Tibetské exilové vlády Lobsang Sangay, velvyslanec Kypru Antonios Theocharous, velvyslanec Palestiny Khaled M.Q. Alattrash, vedoucí Saudsko-Arabské ambasády v Praze Abdullah Muteb A. Alrashed, velvyslanec Afghanistanu Shahzad Gul Aryobee a český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický.

Letošní ročník konference PORGMUN potrvá od 31. března do 3. dubna a počet účastníků dosáhl historického maxima od založení v roce 2014. Na zahajovacím ceremoniálu, který se bude konat v zastupitelském sále pražského Magistrátu, promluví a přivítá účastníky bývalý premiér Tibetské exilové vlády Lobsang Sangay společně s hlavními organizátory PORGMUNu, Generálními tajemnicemi Kristinou Udženijou a Jasmine Parpel a prezidentem Valného shromáždění Tomášem Hradilem.

Zahajovací i závěrečný ceremoniál se budou konat na Magistrátu hlavního města Prahy pod záštitou radního Jana Chabra. Debaty studentských komisí se uskuteční na pražské Anglo-American University v paláci Thurn-Taxisů.

PORGMUN letos simuluje jednání 11 komisí a organizací OSN včetně bezpečnostní rady OSN a rady pro lidská práva. PORGMUN se v tomto roce vrací i do minulosti, simuluje totiž jednání post-napoleonského Vídeňského kongresu roku 1815 či vyřešení řecko-turecké krize na Kypru roku 1974.

2. dubna bude pro delegáty dostupný mimořádný panel tvořený jak velvyslanci, tak právníky a ekonomy, kteří od 17 hodin prodiskutují  otázku ukrajinského konfliktu a mezinárodní odpovědi. Právě zde si budou moci delegáti vyslechnout debatu mezi velvyslanci Německa a Číny a následně oběma zúčastněným pokládat dotazy.

Konferenci čtvrtý den zakončí valné shromáždění, v rámci kterého předsedové jednotlivých komisí odprezentují závěrečné rezoluce dílčích výborů. Na valném shromáždění vystoupí znovu generální tajemníci PORGMUNu Kristina Udženija a Jasmine Parpel a prezident Valného shromáždění Tomáš Hradil. Spolu s nimi se svým projevem vystoupí i Zuzana Vuová, která čtyřdenní konferenci slavnostně ukončí.

Redakce

Redakční texty a tiskové zprávy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..