Guvernérka státu Alabama podepisuje zákon o zákazu potratů.
Guvernérka Alabamy podepsala ve čtvrtek zákon zakazující téměř veškeré potraty s výjimkou případů, kdy je ohrožen život matky nebo když je plod diagnostikován smrtelnou vadou na území tohoto federálního státu USA. Zákon byl předtím prohlasován valnou většinou senátem.
Tento zákon je autoritářský paskvil. A to říkám jako pravicový liberální konzervativec. A neříkám přesto, že jsem pravicový konzervativec, říkám to právě proto, že jsem pravicový konzervativec. Základním stavebním kamenem pravice totiž je umožnění co největší svobody a maximální omezení státu a jeho zásahů do společnosti.
Připomeňte mi, co že je to zákaz potratů? Omezování svobody, omezování práv a zvyšování role státu ve společnosti? A koho že je toto základní teze? Levice. Republikáni, co hlasují jako krajní levice? To jde?
Bohužel, je tomu tak. Mnozí označují rozhodnutí o zákazu interrupcí za radikálně pravicové. Není. Je to radikálně levicové rozhodnutí už jen podle definice politického spektra. A je odsouzeníhodné. Proč přesně?
Zaprvé, žena musí mít právo se rozhodnout, kdy bude čekat potomka a kdy ne. A rozhodnutím není, pokud ji někdo proti její vůli znásilní (alabamská legislativa zakazuje i potraty v případech znásilnění a incestu) nebo pokud selže antikoncepce, ať už kondom, pilulky nebo jiné formy.
Slova „je to její chyba, že zapomněla prášek“ jsou naprostý nesmysl. V páru, který dobrovolně vykonává pohlavní styk, vždy nesou oba stejnou zodpovědnost za případné otěhotnění. A správný muž, pokud selže jeho antikoncepce (tedy kondom), by měl zajistit antikoncepci postkoitální, tedy pilulku, která může zabránit těhotenství až 12 hodin po styku.
Pokud tak neučiní, dovolím si ho označit za nezodpovědného hlupáka, kterému na jeho přítelkyni či manželce očividně nezáleží. Ano, tato slova říká muž, jak šokující. A dodám ještě, že pokud je žena znásilněna, tak opravdu nenese odpovědnost za nic a pachatel by se měl dočkat exemplárního trestu. O to víc je šokující nový zákon v jižanské Alabamě, který lékařům, kteří vykonají potrat, udává trest až do výše 99 let vězení, tedy podstatně více, než by dostal pachatel znásilnění.
Základním argumentem tohoto zákona je právo nenarozeného dítěte na život. Ano, toto právo existuje. Ale je nadřazeno vždy právům matky? Je nadřazeno právu na svobodné rozhodování a svobodnou vůli člověka?
Dostáváme se do kolize mezi základními lidskými právy, kterou je velmi těžké rozhodnout. Neexistuje pro ni totiž ani legitimní právní předpis ani precedent. S určitostí však lze říci jedno. Když neexistuje právní předpis ani precedent, tak právo v dané oblasti končí. A jak vám řekne každý doktor práv, tam kde končí právo, nastupuje morálka. A právě morálka, sebekontrola a etika jednoho každého z nás v těchto otázkách musí vést. Svobodně bez ilegálních rozhodnutí politiků, která jdou proti našim právům.
Proto před podstoupením interrupce ženy ve valné většině států čeká sezení s gynekologem a psychologem, kteří oba mají povinnost jí vyčíst všechna rizika i výsledek. Detailně. To znamená, že ženy se dozví, že potrat může způsobit impotenci, jaká má rizika, co se stane s plodem.
Vzhledem ke všem těmto věcem si valná většina žen třikrát promyslí, co dělá, než daný zákrok podstoupí. Není však na nás, abychom za ní to finální rozhodnutí udělali. Je to jen a jen na ní a žádný zákon ani instituce jí nemůže nutit udělat jedno či druhé.
Pokud si máme udržet svobodnou společnost, tak musí být rozhodnutí mít, či nemít potomka, být či nebýt těhotná stejně svobodné jako jakékoli jiné rozhodnutí. A každý, kdo se označuje za člověka milujícího demokracii, by to měl respektovat.
Autor je student pražského gymnázia a zastánce teorie minimálního státu.