Právě si prohlížíte „Zákazy knih jsou skutečné,“ tvrdí Americká asociace knihoven. Případů zakázání knih se sexuálním obsahem v amerických školách přibývá
Zdroj: PEN America

Nezisková organizace PEN America, která se zaměřuje na ochranu svobody slova, v posledních letech poukazuje na rostoucí problém omezování literatury na amerických veřejných školách. Ve svém průzkumu dokazuje nárůst zakázaných knih se sexuálním obsahem nebo s postavami jiné barvy pleti či orientace. Ministerstvo školství v lednu ukončilo vyšetřování několika stížností na zakazování knih a prohlásilo je za hoax.

V období 2021/2022 bylo zakázáno 2 532 titulů, 2022/2023 to činilo 3 362 knih. V letech 2023/2024 se počet zvýšil na 10 046 děl. Omezení daných titulů má více podob. Mohou být odstraněny ze studijní osnovy nebo jsou stáhnuty z nabídky ve školních knihovnách. Některá díla jsou stále dostupná, ale mají věkové omezení a k jejich přečtení student potřebuje souhlas rodiče. PEN America zdůrazňuje, že tyto knihy jsou vybrány knihovníky a pedagogy jako součást vzdělávacího procesu. Dále tvrdí, že k zákazům dochází jejich potlačením školními radami, správci nebo dokonce politiky na základě obsahu konkrétní knihy.

Nejvíce zákazů se údajně vyskytuje na Floridě, kde je jich více než 4 500. Na druhém místě je Iowa s více než 3 600 tituly. Na Floridě se nárůst zákazů projevil po zavedení nového zákona HB 1069, který vešel v platnost v červenci 2023. Tento zákon umožňuje rodičům a obyvatelům zpochybnit obsah knih v knihovně a následně dílo stáhnout z nabídky. Případy se týkají jak základních, tak středních škol.

Zákazy negativně ovlivňují autory

Mezi nejčastěji zakazovanou knihu patří Nineteen Minutes (Devatenáct minut) od autorky Jodi Picoult. Kniha se dotýká mnoha vážných témat, jako je střílení ve škole, deprese, šikana a řada dalších, ale dle slov autorky kniha není zakázaná z těchto důvodů. „Devatenáct minut není zakázáno proto, že je o střelbě ve škole, ale kvůli jediné stránce, která zobrazuje znásilnění na schůzce a používá anatomicky správná slova pro lidské tělo. Není to bezdůvodné ani neslušné a není to – jak tvrdí lidé, co se snaží zakázat knihy – „porno.“ Mezi další nejčastěji zakázané knihy patří Hledání Aljašky (John Green), Ten, kdo stojí v koutě (Stephen Chbosky), Sold (Patricia McCormick) a Třináct důvodů proč (Jay Asher). 

Nejčastěji zakázanou autorkou je Ellen Hopkins s celkovým počtem 523 zákazů, které se týkají devatenácti jejích titulů. Nejvíce zakázaných titulů má Stephen King, a to 74. Autorství zakázané knihy může spisovatele také negativně ovlivnit v jejich budoucí práci. Vyskytují se případy omezení jejich veřejných vystupování a přednášení studentům na školách. Mnoho autorů také uvedlo, že čelí psychickým dopadům a ztrátě kreativity ze strachu, že jejich stávající zakázaná díla mohou mít dopad na jejich budoucí knihy, uvádí PEN America.

Dle průzkumu PEN America je nejčastějším odůvodněním zákazu knih obsah smrti a truchlení. To tvoří 59 % případů. Dalšími důvody je sexuální obsah (57 %), výskyt postav jiné barvy pleti nebo LGBTQ+ a také knihy týkající se užívání návykových látek nebo zabývající se duševním zdravím. Mnoho knih obsahovalo více než jednu z uvedených položek. Zákazy se nejčastěji týkají žánru young adult.

Šetření o zakazování knih ukončeno jako hoax

Ministerstvo školství, prostřednictvím tiskové zprávy, v lednu oznámilo ukončení zkoumání jedenácti stížností týkajících se zakazování knih. Právníci z Úřadu pro občanská práva (OCR) potvrdili, že knihy nejsou „zakazovány“. Podle nich školní obvody pouze konzultují s rodiči a zúčastněnými stranami obsah knih. Pomocí takzvaného procesu zdravého rozumu ho vyhodnocují a omezují věkově nevhodné materiály. Americká asociace knihoven (ALA) na rozhodnutí reagovala s tvrzením, že zákazy knih jsou skutečné a jedná se o cenzuru.

Hedvika Zbořilová

Jsem studentkou žurnalistiky na Univerzitě Karlově. Zajímám se o historii a to hlavně ve spojitosti s aktuálním děním. Ve volném čase si ráda čtu, koukám na seriály a sem tam si zahraju beach volejbal.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.