Právě si prohlížíte Zapomenuté hrdinky: Ženy, jež se otiskly do historie
Zdroj: Toronto Public Library

Když se mluví o významných ženách historie, často si vybavíme jména jako Marie Curie, Eleanor Roosevelt nebo Milada Horáková. Jejich odkaz je nepopiratelný. Ale co ženy, na které se neprávem zapomnělo? Ty, jejichž přínos změnil svět, přestože jejich jména nenajdeme v učebnicích dějepisu? Od herečky, která položila základy moderní komunikace, přes vědkyni, jejíž objev rozdělil atom, až po studentku, která se postavila nacistickému režimu. Jejich odvaha, inteligence a vytrvalost nám připomínají, že boj za rovnost a spravedlnost nikdy nekončí.

Hedy Lamarr (1914-2000, Rakousko)

Zdroj: Wikipedia.org

Když se řekne Hedy Lamarr, většina lidí z její doby by si představila oslnivou herečku s dokonalou tváří. Málokdo ale ví, že zatímco Hollywood ji viděl jako femme fatale, věda ji mohla znát jako průkopnici. Ve volném čase totiž nezkoušela jen scénáře, ale i vynálezy.

Během druhé světové války vymyslela s pianistou Georgem Antheilem systém „přeskakování frekvencí.“ Postup přenosu informací, při kterém se vysílač a přijímač synchronně přelaďují na další a další frekvence a který je znám pod zkratkou FHSS (Frequency-hopping-spread-spectrum). Jde o zvláštní druh modulace odolné proti odposlechu. Námořnictvo její patent s díky přijalo… a zamklo do šuplíku. Až o desítky let později se zjistilo, že právě její vynález položil základ moderním technologiím jako Wi-Fi, Bluetooth a GPS. Dnes ji nazýváme „matkou Wi-Fi.“


Lise Meitner (1878-1968, Rakousko)

Zdroj: Wikipedia.org

Mezi lidmi opomenuta, ale v periodické tabulce jasně viditelná. Lise Meitner byla žena, která rozdělila atom. Jako geniální fyzička spolupracovala s Ottou Hahnem na výzkumu transuranových prvků. Naneštěstí ji nacisté kvůli židovskému původu donutili včas uprchnout z Německa. V exilu ve Švédsku však pokračovala ve své práci, a právě ona jako první pochopila, co Hahn nedokázal vysvětlit: štěpení jádra uranu. Její objev změnil dějiny, ale Nobelovu cenu dostal jen Hahn. Skutečné uznání přišlo až dlouho po její smrti, kdy po ní byl v roce 1997 pojmenován chemický prvek meitnerium (Mt). Později ve svém životě se stala odpůrkyní jaderných zbraní.

Maria Montessori (1870-1952, Itálie)

Zdroj: Wikipedia.org

Maria Montessori věřila, že skutečné učení vychází z vnitřní motivace, nikoli z vnějšího tlaku. Když v roce 1907 představila svou metodu, přinesla do školství zcela nový přístup. Vytvořila prostředí, kde děti měly prostor pro objevování. Montessori se nezaměřovala na tradiční výuku, ale na podporu přirozené zvědavosti a touhy po vědění. Učitelé podle její metody nejsou autoritami, ale průvodci, kteří dětem pomáhají najít cestu k jejich vlastnímu učení. Tento přístup změnil nejen školství, ale i způsob, jakým dnes přemýšlíme o vzdělávání.

Sophie Scholl (1921-1943, Německo)

Zdroj: Wikipedia.org

Jeden leták. Tolik stačilo, aby nacistický režim rozhodl o její smrti. Sophie Scholl, jednadvacetiletá studentka filozofie a biologie na Mnichovské univerzitě, věděla, že odpor proti Hitlerovi znamená smrt, ale přesto se rozhodla jednat. Společně se svým bratrem Hansem a dalšími studenty založila Bílou růži, nenásilné odbojové hnutí, které se snažilo probudit svědomí německého národa. Šířili letáky odsuzující nacistické zločiny, vyzývali k odporu a nabádali lidi, aby se nebáli myslet individuálně. V únoru 1943 se Sophie a Hans rozhodli rozmístit letáky přímo na univerzitě, ale osud jim nepřál. Při rozhazování posledních letáků ze schodiště byli spatřeni školníkem, příznivcem nacistů. Okamžitě je udal gestapu.

Výslechy byly tvrdé a trvaly dlouhé hodiny. Gestapo se snažilo Sophii zlomit, ale ona se nevzdala. Přiznala svou účast, ale nikoho dalšího neprozradila. Když se jí vyšetřovatelé posměšně ptali, zda si skutečně myslí, že pár letáků změní svět, odpověděla: „Ano. Někdo s tím musí začít.“

22. února 1943 stála spolu s Hansem a jejich přítelem Christophem Probstem před lidovým soudem. Předsedající soudce Roland Freisler, známý svou brutalitou, zuřivě křičel, že je třeba exemplárního trestu. Všichni tři byli v ten samý den odsouzeni k trestu smrti gilotinou. Sophie však kráčela na popraviště se vztyčenou hlavou. Těsně předtím, než dopadla čepel, pronesla poslední slova: „Vaše hlavy padnou také.“ Nemýlila se. O dva roky později nacistický režim padl.

Každá z těchto žen zanechala významnou stopu v historii. A to ani zdaleka nejsou všechny, jejichž příběhy by si zasloužily být odvyprávěny. Dnes možná nebudeme muset riskovat životy kvůli letákům, ale boj o rovnost, svobodu myšlení a příležitosti trvá až dodnes. A jak nám jejich příběhy ukazují, i dnes ženy hýbou světem. Když si uvědomíme naši sílu a vliv, zjistíme, že v našich rukou leží moc vnést změnu a tvořit lepší budoucnost, stejně jako to dokázaly ženy před námi.

Karolína Škaroupková

Jsem studentkou víceletého gymnázia v Nymburce. Baví mě čtení a psaní, protože mi umožňují vyjádřit své myšlenky a objevovat nové perspektivy. Ráda poslouchám hudbu a miluji umění ve všech jeho podobách. Vážím si věcí, které mají hloubku a smysl, a ráda v nich hledám inspiraci.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.