Studentsk� listy
Gmail Instagram Facebook Twitter

13.05.2020 13:00

Zástupci malých festivalů jednali s ministrem Zaorálkem. Povolené budou akce do 500 lidí

S rozvolňovacími opatřeními proti šíření nového koronaviru se mění postoje ministrů a vlády také ke kultuře. Vláda už 30. dubna vydala stanovisko ke konání některých kulturních akcí. Komplikace ale spočívala v tom, že se prohlášení týkalo prakticky jen největších hudebních festivalů a prakticky opomíjelo menší kulturní akce, které v létě probíhají. První jednání, které by mělo pomoci i organizátorům menších festivalů, se proto konalo až včera.

Tomu ale musela předcházet otevřená výzva ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (ANO) a ministrovi Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD), iniciovaná Pavlem Uretšlégrem, ředitelem festivalu Beseda u Bigbítu. K ní se pak připojila řada dalších menších festivalů a akcí, například festivaly Okolojeles, Boskovice, Vlčkovicefest nebo Hradecký slunovrat.

„Jsme festival s návštěvností zhruba 1800 osob, a když se naposledy řešila otázka kultury v létě, jednalo se spíš o velké, několikatisícové akce. To gró letní kulturní sezóny tvoří ale menší akce, které stále nemají jistotu,” komentuje otevřenou výzvu její iniciátor Pavel Uretšlégr.

Od konce května se budou konat i větší akce

Jednání zástupců festivalů s ministrem Zaorálkem proběhlo včera online. „Na schůzi nám bylo potvrzeno, že od 25. května budou povolené akce do 500 lidí, další konkrétní čísla do budoucnosti ale nepadla,” shrnuje závěry jednání Uretšlégr.

Postoj vlády ke kulturním akcím se ale bude měnit i s odezněním nouzového stavu na konci května a po podrobnější analýze konkrétních protivirových opatření se mají zvažovat i další scénaře spojené s uvolňováním restrikcí vůči kultuře.

Pro další rozvolňování se musí spojit mnoho pozitivních faktorů

„Muselo by se spojit mnoho pozitivních faktorů do jednoho¨, a pokud by se všechny potkaly, jak mají, tak je šance, že někdy během června by mohly být povolené letní akce do 1000 osob,” doufá Uretšlégr. „S touto informací se ale zatím nedá oficiálně pracovat, je to spíš predikce nebo úvaha, která musí být následně podložená mnoha fakty,” uvádí to na pravou míru ředitel festivalu.

Přípravy Besedy u Bigbítu se trochu zamrazily. „Aktuálně vyčkáváme a řešíme různé scénáře konání,” říká Uretšlégr, jehož festival by měl letos oslavit pomyslné 28. narozeniny.

Konkrétní vyjádření ke konání by měli organizátoři této akce vydat 29. května.

Současná situace tak není nejistá jen pro návštěvníky a fanoušky festivalů, ale také pro jejich organizátory. „Pro nás jsou pravděpodobné dvě možnosti: buď festival letos vůbec nebude, nebo proběhne s menší kapacitou a s ryze českým a slovenským line upem,” osvětluje stanoviska organizátorů festivalu Uretšlégr.

Lidi nám věří a posílají nám energii

Přesto, že je situace stále nejistá, pomáhá organizátorům alespoň vidina letních akcí do 500 návštěvníků. Některé festivaly už si tak mouhou dovolit plánovat alternativní scénáře k průběhu svých akcí. S dobrými zprávami přichází například festival Hradecký slunovrat, který fanouškům slibuje řadu náhradních akcí či část původního programu, ktera se má alespoň částečně koná ve svém řádném termínu. Tak pozitivně už ale situaci nevidí například fetival Boskovice, který se bude konat až příští rok.

Za svými oblíbenými menšími akcemi ale stojí řada věrných fanoušků, což potvrzuje i ředitel Besedy Uretšlégr. „Přesto, že je náš festival už docela velký, zachováváme si ráz komunitní akce, proto máme taky hodně ohlasů. Lidé taky čekají, posílají energii a věří, že pro to děláme maximum,” uzavírá optimisticky Uretšlégr.

Komentáře