Rok se s rokem sešel a opět se udělovaly filmové ceny Český lev pořádané Českou filmovou a televizní akademií (ČFTA). Slavnostní ceremoniál se konal 5. března 2022 a tradičně byl vysílán Českou televizí. Už z počtu nominací v jednotlivých kategorií bylo jasné, že půjde o souboj dvou favoritů –⁠ Okupace režiséra Michala Nohejla a filmu Zátopek o legendárním českém běžci v režii Davida Ondříčka. Oba filmy byly nominovány na třináct ocenění, nicméně byl to nepříliš překvapivě Zátopek, který ve výsledku získal osm z nich včetně té hlavní.

Ceremoniálem se neslo dění spojené s Ruskem vyvolanou válkou na Ukrajině. Diváci měli možnost podpořit sbírku Člověka v tísni na pomoc Ukrajincům. Do konce slavnostního večera moderovaného hercem a režisérem Jiřím Havelkou se vybralo 5,6 milionu korun. Ceremoniál se navíc nesl v modro-žlutých barvách. Na galavečeru v pražském Rudolfinu předával sošku nejvýznamnějšího ocenění Václav Marhoul, který na Ukrajině natáčel film Nabarvené ptáče, vítězný film Českého lva za rok 2019. Režisér uvedl, že každý den myslí na lidi ze svého tehdejšího štábu.

Kromě hlavní ceny proměnil Zátopek nominaci v kategoriích Nejlepší režie, Nejlepší mužský herecký výkon (Václav Neužil), Nejlepší kamera (Štěpán Kučera), Nejlepší střih (Jarosław Kamiński), Nejlepší zvuk (Jakub Čech, Pavel Rejholec) a Nejlepší filmová scénografie (Jan Vlasák). Snímek se věnoval cestě Emila Zátopka na vrchol jeho kariéry, vztahu k tehdejšímu komunistickému režimu, ale i poměrům v manželství s Danou Zátopkovou, kterou ztvárnila herečka Martha Issová.

Film Okupace, který byl v závěsu za Zátopkem rozdrcen soupeřovým počtem ocenění, získal tři cenné sošky. Jednalo se tak o jasný triumf filmu, který nejen, že glorifikuje významného tuzemského sportovce, ale který ČFTA již minulý rok vyslala jako reprezentaci na prestižní Oscary.

Okupace (2021)

Za zmínku určitě stojí i filmy jako Milý tati nebo minisérie Božena. První jmenovaný zvítězil jak v kategorii nejlepšího studentského, tak krátkého filmu. Cenu převzala Diana Cam Van Nguyen a svoji finanční odměnou v hodnotě sto tisíc korun ihned přispěla na sbírku Člověka v tísni. Série Božena taktéž získala dvě ocenění, a to v kategorii Nejlepší kostýmy a Nejlepší televizní film nebo minisérie.

Mezi další oceněné patřily filmy patřil dokument Jednotka intenzivního života Adély Komrzý (Nejlepší dokumentární film) nebo Myši patří do nebe (Nejlepší animovaný film). Kategorii Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli ovládla Pavla Gajdošíková účinkující ve filmu Chyby. V mužském ekvivalentu této kategorie proměnil nominaci film Muž se zaječíma ušima s Oldřichem Kaiserem v hlavní roli. Ocenění za nejlepší seriál získal Ochránce, kriminálně dramatická série České televize.

Laura Prachárová

Již třetím rokem studuji na gymnáziu v Břeclavi. Kromě toho, že ráda píšu a poslouchám hudbu, věnuji se také vedení školní samosprávy a zajímám se o dění okolo sebe. Ráda něco tvořím, a jsem tedy otevřená naprosto jakékoliv činnosti vyžadující pořádnou dávku kreativity. Jo, a taky piju hodně kafe.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..