V aktuální pandemické situaci ze dne na den přechází na distanční výuku třídy nebo se zavírají i celé školy. Učitelé musí měnit výukové plány uprostřed týdne a navíc zastoupit výuku kolegů v karanténě. V příštím týdnu jsou očekávány až dvojnásobné počty nakažených. Česká středoškolská unie (ČSU) pro zvládnutí této situace navrhuje přechod na distanční výuku na následujících čtrnáct dní.

Jak upozorňuje ČSU v tiskové zprávě, ačkoliv vláda prohlásila, že školy zavírat nebude, v důsledku současné situace a současných opatření jich je ale prakticky nemalá část buď uzavřena, nebo značně omezena. Podle průzkumu ČSU na sociálních sítích zamířily do karantény v posledních čtrnácti dnech až dvě třetiny středoškoláků.

Není výjimkou, že školy musí karantény řešit přes noc uprostřed týdne, některé třídy míří z karantény do karantény, nebo je ve škole přítomna jen malá část žáků. Ve školách tak chybí jistota. Distanční výuka na následujících čtrnáct dní podle ČSU umožní zhodnotit nastalou situaci ve školství, dá jistotu a uleví přehlceným žákům, pedagogům i rodičům. Jako alternativu k vyhlášení celoplošné distanční výuky středoškolská unie navrhuje prodloužení pololetních prázdnin.

„Aktuální situace klade na psychické i fyzické zdraví žáků a pedagogů obrovské nároky. Říkáme, že školy nezavíráme, ale v důsledku situace a protiepidemických opatření je vzdělávání omezeno více než při distanční výuce. Celoplošná čtrnáctidenní distanční výuka by nám umožnila vytrhnout školy ze zdánlivě nekončícího cyklu karantén studentů a pedagogů a udržet výuku v chodu alespoň online,“ říká předseda České středoškolské unie Ondřej Nováček.

S žádostí o přechod na distanční výuku se ČSU obrátila na ministra školství Petra Gazdíka. Na odpověď momentálně čeká.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..