Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) opět utahuje šrouby. Od pondělí 5. října začnou platit nová epidemiologická opatření, vyhlášen bude také nouzový stav. Shrnujeme, jaké restrikce směřované k omezení šíření koronaviru byly oznámeny.

Od 5. října začne v Česku opět platit nouzový stav, trvat bude měsíc. Vláda k jeho vyhlášení přistoupila, aby mohla výrazněji omezit práva a svobody, na což by jí už nestačila opatření ministerstva zdravotnictví.

Hygienici od pondělí na dva týdny uzavřou střední školy v regionech označených na covidovém semaforu červenou nebo oranžovou barvou, tj. momentálně v 59 ze 77 okresů. Distanční způsob vzdělávání se nevztahuje na praktickou výuku v uzavřených SŠ. V ZUŠ a VOŠ v dotčených okresech se bude vyučovat na dálku.

Na ZŠ nebude příští dva týdny povolen zpěv během hodin hudební výchovy, na 2. stupni ZŠ se pak bude tělocvik vyučovat venku. Školní družiny budou fungovat normálně, zájmové kroužky se však omezí na skupiny deseti účastníků uvnitř a dvaceti venku.

Stejná omezení (deset lidí uvnitř a dvacet venku) platí pro hromadné akce, s výjimkou domácností, práce v zaměstnání, zastupitelstev a profesionálního a registrovaného sport. Sportovní soutěže budou od pondělí bez diváků, pro hráče, realizační týmy a další pracovníky platí limit 130 osob. Zájmové sportovní činnosti se může zúčastnit 20 lidí.

Počet lidí na svatbách a pohřbech bude omezen na 30 lidí. V restauracích bude moci být od pondělí maximálně šest lidí u jednoho stolu. Církevních shromáždění se může zúčastnit maximálně 100 lidí, zakázány jsou zpěvy. Divadla a kina budou moci dál hrát až pro 500 lidí, budou ale zakázány přestávky na občerstvení. Zakázána jsou operní a muzikálová představení a pěvecké akce.

Cílem opatření je podle slov ministra Prymula snížení reprodukčního čísla ze současné hodnoty 1,24 na méně než jedna, tak aby jeden nakažený nenakazil více než jednoho dalšího člověka.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..