Pražský hrad zveřejnil v den státního svátku 28. října seznam osobností, kterým prezident Miloš Zeman předá státní vyznamenání. Mezi 29 vyznamenanými se objevilo také jméno jednoho z největších zákulisních hráčů českého sportu – Miroslava Černoška. Nejznámější praktiky této „šedé eminence“ sportu popisujeme v tomto textu.

Miloš Zeman leží již od 10. října na oddělení ARO Ústřední vojenské nemocnice v Praze s dosud oficiálně nikým nepotvrzenými onemocněními. Tradiční ceremoniál, při kterém prezident republiky v podvečer 28. října předává ve Vladislavském sále státní vyznamenání, tak musel být odložen. Prezidentův mluvčí však ve čtvrtek zveřejnil seznam vyznamenaných osob, které si medaile z rukou prezidenta podle posledních informací převezmou 1. ledna 2022.

O jméně Miroslava Černoška bylo již několik dní před státním svátkem v médiích spekulováno. Černošek bude vyznamenán, dle hradních informací, za zásluhy o stát v oblasti sportu. O tomto muži bylo ve veřejném prostoru slyšet zejména na konci minulého roku, kdy server iRozhlas.cz přišel s informací, že se Miroslav Černošek obohacoval na příspěvcích státních a polostátních firem, které měly být poukázány Českému olympijskému výboru na organizaci olympijské výpravy.

Kauza Lesy ČR

V celém případu se musíme vrátit do roku 2012, kdy se Lesy ČR rozhodly podpořit českou olympijskou výpravu částkou osm milionů korun. Peníze ovšem neodešly přímo na účet Českého olympijského výboru, ale šly přes společnost Česká olympijská a.s., která patří právě Černoškovi. Ta měla peníze přerozdělit výboru, provedla to ovšem takovým způsobem, že jí zůstalo jako provize 60 % původně odesílané částky a k příjemci, tedy Českému olympijskému výboru, dorazilo pouhých 3,32 milionu korun.

Černoškova firma tehdy získala ze státních peněz 4,68 milionu korun. Lesy ČR ani ministerstvo zemědělství jako vyšší instance pochybení nenašly. „Byl prověřen obsah plnění smlouvy, ke kterému se Česká sportovní, a. s., zavázala, se závěrem, že plnění smlouvy proběhlo řádně a bylo náležitě doloženo,“ uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý pro Český rozhlas. Lesy ČR prý nemohly vědět, kolik peněz na podporu sportovců skutečně půjde.

Černošek se snažil obhájit tím, že provize směřovala jako příspěvek na akci Zlatá tretra, kterou spoluorganizuje další z jeho společností TK plus. Toto vysvětlení ovšem vzápětí vyvrátily Lesy ČR, které příspěvek čtyři miliony korun na Zlatou tretru odesílaly samostatně a se zmiňovanými osmi miliony tedy neměly nic společného.

Další provize

Kauza s Lesy ČR má však návaznost. Český olympijský tým podpořily i jiné státní a polostátní firmy Česká pošta a ČEZ, stalo se tak opět přes prostředníka – Černoškovu Českou olympijskou a.s. Česká pošta odesílala finanční prostředky v letech 2012-2016, skupina ČEZ i v letech 2017-2020. Dohromady firmy odeslaly asi 120 milionů korun, k ČOV doputovalo však jen 92 milionů. Zbylých 28 milionů korun si jako provizi nechal opět Černošek, respektive jeho společnost.

Černošek i v tomto případě obhajoval legitimitu operací. Uvedl, že provize byly využity na platbu letenek a ubytování pro manažery dalších partnerských společností Českého olympijského výboru. ČEZ ani jiné společnosti však žádné nabídky pro své manažery neobdržely a toto tvrzení tedy nepřímo vyvrátily. Finanční machinace podle zdrojů vyšetřovala Národní centrála proti organizovanému zločinu, do dnešního dne s žádným výsledkem nepřišla.

Kontakty v nejvyšších patrech

Kromě výše popsané kauzy je Černošek propleten také se zakázkami pro město Prostějov, Olomouc, Olomoucký kraj a politiky na všech úrovních. Město Prostějov je jeho hlavní působiště, kde sídlí jeho tenisový areál, na kterém pod jeho patronátem působila Petra Kvitová nebo Tomáš Berdych.

Zdroje mimo záznam uvádějí, že Černošek je díky svým známostem schopen prosadit prakticky cokoli, značně mu v tom pomáhá druhý nejvlivnější muž hnutí ANO – Jaroslav Faltýnek, který pochází stejně jako Černošek z Prostějova. Policie v jeho nemovitostech zasahovala například v takzvaném případu Kapsch (kauza výběru auditora elektronického mýtného pozn.red.), kdy měla společnost Kapsch velmi štědře financovat Černoškovy tenisové turnaje.

Velmi blízko má i k osobě dosluhujícího premiéra Andreje Babiše, jehož firma Agrofert, kterou premiér zaparkoval do svých svěřenských fondů, je generálním partnerem v Prostějově působícího tenisového klubu TK Agrofert Prostějov, vedeného Černoškem. Pro Miloše Zemana Černošek každoročně organizuje v Lánech charitativní tenisový turnaj, na který prostějovský podnikatel každý rok přiváží české tenisové hvězdy i veřejně známé osobnosti.  Letošní ročník se konal za účasti manželky a dcery prezidenta Zemana a proběhl se i přesto, že prezident byl v té době hospitalizován v ÚVN.

Miloš Zeman velmi často uděluje státní vyznamenání osobnostem, kteří mu někdy pomohli nebo ho podpořili v politickém boji o Pražský hrad. Z letošního výčtu vyznamenaných lze vybrat například Jiřinu Bohdalovou, která stála po boku Zemana v jeho volebním štábu při jeho prvním zvolení v roce 2013. V minulých letech byl vyznamenán například i režisér Robert Sedláček, který o Zemanovi natočil v roce 2007 dokumentární film.

Jakub Hříbek

Student žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK píšící o domácí a zahraniční politice. Žurnalistika je můj život.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..