Právě si prohlížíte Zemřel Josef Abrhám – Daniel Vrána, doktor Blažej a legenda Činoherního klubu

Ve dvaaosmdesáti letech zemřel český divadelní a filmový herec, který je znám například filmem Vrchní prchni. Známý herec skonal necelý rok po své manželce Libuši Šafránkové. Abrhám zemřel v pondělí večer, sdělil ČTK Josef Abrhám mladší. Pojďme si nyní zrekapitulovat život a filmové role jedné herecké legendy.

Josef Abrhám se narodil 14. prosince roku 1939 ve Zlíně. Vyrůstal na Slovácku, jeho rodina vlastnila cihelnu, která pomohla stavět Baťovy závody. Abrhám tak vystřídal několik dělnických profesí, než nastoupil na VŠMU Bratislavě. Odtud poté přestoupil na DAMU v Praze. Po absolvování DAMU nastoupil do Divadla Na Vinohradech. Po třech sezónách Na Vinohradech získal místo v Činoherním klubu. Tam také potkal svou budoucí manželku Libuši Šafránkovou. Krátce účinkoval i v Národním divadle, ale v srpnu 1994 opustil divadlo a byl vídán jen na televizních obrazovkách.

Jeho první filmová role byla v absolventském filmu Strop režisérky Věry Chytilové. Následující rok dostal Josef Abrhám první velké angažmá od režiséra Brynycha ve filmu Transport z ráje. Následovaly větší a větší role: nastávající otec ve filmu Křik, nebo spisovatel Hašek ve filmu Velká cesta. V roce 1976 se objevil ve velmi populárním a známém filmu Marečku, podejte mi pero.

Dvojice Svěrák-Smoljak jej začala obsazovat do svých komedií a když se teď vysloví jméno Josef Abrhám, téměř každý si vybaví právě jeho fenomenální roli Daniela Vrány ve filmu Vrchní, prchni od zmíněné dvojice. Také jsme ho mohli vidět ve filmu Kulový blesk, nebo slyšet ve Večerníčku Zvířátka pana Krbce.

Své první herecké ocenění získal právě za úžasnou roli ve filmu Vrchní, prchni. Následovaly ceny ministra kultury za film Člověk proti zkáze a také ocenění za roli Prokopa ve známém muzikálu Šakalí léta. V roce 2020 získal cenu Thálii za celoživotní mistrovství. Dokument o něm natočil Josef Abrhám mladší, syn, kterého spolu s Libuší Šafránkovou vychovali. Manželská dvojice se několikrát potkala i před kamerou, například ve filmu Svatební cesta do Jiljí.

Daniel Vrána, doktor Blažej, Janda a tvář mnoha dalších rolí odešel za svou Popelkou a tento nadaný herec bude vždy v našich srdcích.

Tereza Kratochvilová

Jsem gymplák z Olomouce, věnuji se psychologii a hlavně hudbě. Ráda se potloukám v přírodě a zkouším nové věci, jako třeba přispívání do Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..