Právě si prohlížíte Zemřel Milan Kundera, bylo mu 94 let

Včera ve věku 94 let zemřel český spisovatel dlouhodobě žijící ve Francii Milan Kundera. Proslavil se svými romány jako Žert a Nesnesitelná lehkost bytí. O úmrtí prozaika, esejisty, dramatika a básníka informovala Moravská zemská knihovna.

Kundera se narodil roku 1929 v Brně. V roce 1975 emigroval z Československa do Francie a o čtyři roky později byl zbaven českého občanství. To mu bylo vráceno v roce 2019, do Česka se už ale nikdy nevrátil. Začínal psát poezii v padesátých letech a divadelní hry na počátku šedesátých let. Román Žert, povídkovou trilogii Směšné lásky a další texty ze sedmdesátých a osmdesátých let napsal v češtině. Od devadesátých let psal výhradně francouzsky a jeho texty se dočkávaly překladů až se zpožděním.

V průběhu let se dočkal řady ocenění v Česku, ve Francii i na mezinárodním poli. Naposledy obdržel v roce 2020 Cenu Franze Kafky. Několik Kunderových děl včetně nejznámějších románů se dočkalo také filmové adaptace. Poté, co nebyl spokojen s americkým filmem Nesnesitelná lehkost bytí z roku 1988 už žádnou další adaptaci nepovolil.

Filip Svoboda

Studuju žurnalistiku a na listech mám na starosti kulturní rubriku. Píšu o videohrách na Zing.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..