Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se letos opět odehraje v Praze a v dalších 35 městech. Hlavními tématy jsou klimatická změna, výzvy moderních technologií či situace v zemích s nedemokratickým režimem.

Jako každý rok i první polovina března patří v tradičních pražských kinech dokumentárnímu festivalu Jeden svět, který také letos v dopoledních projekcích pro školy a odpolednech pro veřejnost zpřístupní veřejnosti desítky lidskoprávních filmů.

Už po dvaadvacáté se tak diváci mohou těšit na kvalitní lidskoprávní dokumentární filmy. Letos je program doplněn o mluvící kino či virtuální realitu. Diváci si také mohou vyzkoušet praktické věci související s klimatickou změnou na workshopech.

Oscarové filmy

Hlavní hvězdou festivalu je na Oscara nominovaný film Země medu. Film natočený v Severní Makedonii popisuje, jak se žije v souladu s přírodou, a ukazuje mizející povolání včelařství na místě bývalé horské vesničky. Představí se ale také nominacemi ověnčený dokument Pro Samu, který popisuje příběh novinářky v nikdy nekončicím konfliktu v Sýrii pro svou čerstvě narozenou dceru Samu. Posledním snímkem je film na Oscara nominovaného režiséra Ferase Fayyada a jeho film Jeskyně.

Česká soutěž

V České soutěži se utká o výhru celkem jedenáct filmů. Světovou premiréru zde bude mít třeba dokument Apoleny Rychlíkové Češi jsou výborní houbaři, který sleduje klimatické změny v České republice. Představí se také film Psí láska od Lindy Kallistové Jablonské o nejdelším závodě s psím přežením v Evropě.

Celkově se festivalu představí 133 dokumentů ze 60 zemí. Na festivalu je potvrzeno více než 130 hostů. A minulý rok ho navštívilo více než 130 000 lidí. I letos si na své přijdou neslyšící a nevidomí, pro které jsou připraveny speciální projekce.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..