Letošním Zlatým Ámosem se stal Marek Valášek. Navíc si odnesl také cenu Ámos sympaťák od diváků ČT:D a cenu ČT Edu. Anketa Zlatý Amos se na rozdíl od minulého ročníku uskutečnila opět offline. Letos si připomínáme již čtyři sta třicet let od narození Jana Ámose Komenského, podle kterého je soutěž o nejoblíbenějšího kantora v Česku pojmenována.

Marek Valášek je učitelem matematiky na anglicko-českém gymnáziu Amazon v Praze. Svůj talent poskytuje nejenom studentů Gymnázia Amazon, vlastní také youtuboevý kanál a web Mathematicator, kam přidává videa o matematice a přípravě na přijímací zkoušky i maturitu. Rovněž se věnuje doučování a videokurzům. Jeho výuka se shledává s velkými ohlasy z řad žáků a studentů. Právě od uživatelů z internetu přišel nápad Valáška do ankety přihlásit, tuto myšlenku poté dotáhli jeho studenti ze školy.

U dětské poroty zvítězil učitel matematiky Josef Mach z Gymnázia Tachov a stal se tak Dětským Ámosem. Cenu Dálkového Ámose si odnesli dva učitelé, a to také matematikáři, Tomáš Sajdl ze ZŠ a MŠ Josefa Gočára v Hradci Králové. Společně s Valáškem, Machem a Sajdlem byly ve finále také učitelky Monika Lédlová ze Základní školy Unhošť, Eliška Sahajová ze Základní školy Přerov a Jana Šírová ze Základní školy Rokytnice nad Jizerou.

Finalisté museli na finále splnit čtyři úkoly. Prvním úkolem bylo představení se za jednu minutu. Poté následovala pantomima na dané povolání. Třetí úkol spočíval v tom, že se finalista snažil během jedné minuty vysvětlit látku ze svého oboru co nejefektivněji, aby ji žák již nikdy nezapomněl. Na závěr učitelé sehráli se svými žáky pětiminutové scénky.

Finální výsledek oznámil školský ombudsman Ladislav Hrzal, korunu Valáškovi předal bývalý Zlatý Ámos Tomáš Pírk ze Základní školy U Krčského lesa v Praze 4. Korunovaci na „nejoblíbenějšího učitele v ČR“ ukončil ministr školství Petr Gazdík. Ten kromě gratulace vítězi také promluvil ke všem dětem v ČR: „V době koronaviru to bylo neuvěřitelné. Dnes čelíme další těžké situaci války a je to další velká výzva pro české učitele. Doufám, že nové spolužáky přijmete, protože jejich otcové brání tak trochu i nás.“

„Děkuji porotcům a všem, kdo mě podporovali, hlavně mé fantastické a úžasné manželce a mým dětem. Ale taky dětem ze školy, z domova a všem. Fakt nevím, co říct,“ děkoval lehce zaskočený Valášek po usednutí na trůn.

A co má student dělat, pokud si neví s nějakou látkou rady? „Pokud s něčím zápasíme, je nejlepší se tomu naplno vystavit, a to platí nejenom u matiky,“ poradil studentům Valášek.

Lukáš Hladík

Zdravím, jmenuji se Lukáš Hladík a momentálně jsem studentem čtvrtého ročníku na Akademickém gymnáziu v Praze. Zajímá mě prakticky jakákoliv forma umění, ale nejvíce se soustředím na literaturu a divadlo. Kromě toho je mým zájem také psychologie. Velkou část svých let na střední škole jsem se také věnoval dobrovolničení. Taková kuriozita o mě je, že rád navštěvuji pražské hřbitovy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..