Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v úterý představilo návrh Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+.

„Ve Strategii 2030+ vytváříme systém opatření, která si kladou za cíl řešit problémy vzdělávací soustavy v ČR a zároveň berou v potaz širší proměny, které se v soudobé společnosti odehrávají. Cílem této strategie je modernizovat vzdělávání tak, aby děti i dospělí obstáli v dynamickém a neustále se měnícím světě 21. století,” představuje MŠMT v úvodu návrhu Strategie.

Dokument o 44 stranách připravovala zvláštní skupina, ve které zasedli renomovaní experti, kteří se vzděláváním zabývají. Vedl ji profesor Arnošt Veselý a kromě něj v ní byli také profesorka Iva Stuchlíková, sociolog Daniel Prokop, profesor Stanislav Štěch, ředitel Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblík, zástupkyně Svazu a průmyslu Milena Jabůrková, předseda Rady vysokých škol Milan Pospíšil a profesor Jakub Fischer.

Strategie si stanovuje dva cíle – zaměřit vzdělávání více na získávání kompetencí potřebných pro život a snížit nerovnost v přístupu ke kvalitnímu vzdělávání.

K bližšímu provedení určuje MŠMT pět tzv. strategických linií – proměna obsahu, způsobů a hodnocení vzdělávání; rovný přístup ke kvalitnímu vzdělávání; podpora pedagogických pracovníků; zvýšení odborných kapacit, důvěry a vzájemné spolupráce a zvýšení financování a zajištění jeho stability. V závěru dokumentu pak resort zmiňuje konkrétní způsoby implementace.

Dokument ještě není finální, během příštích týdnů ho budou různé organizace moci připomínkovat. Ministr Robert Plaga (ANO) ho pak v září plánuje předložit na schválení vládě.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..