Nikam jsme se nepohnuli, sociální demokraté se rozhodli, že se rozhodnout nechtějí. Na tom se shoduje většina komentátorů po pondělní schůzi předsednictva ČSSD, které znovu potvrdilo svůj záměr trvat na Michalu Šmardovi jako své nominaci na ministra kultury a pověřilo předsedu Jana Hamáčka mandátem k dalším jednáním, včetně možnosti vyžadovat od svých ministrů demisi. Změnilo se ale něco?

Sociální demokraté, kteří chtěli mít celou krizi ohledně (ne)odvolání ministra Antonína Staňka a (ne)jmenování Šmardy vyřešenou do 30. června, znovu ustoupili. Ne tím, že by stáhli svoji nominaci na kulturní resort, ale tím, že dál a dál, podle přání prezidenta, posouvají celou krizi, kterou sice nezpůsobili, ale jejíž řešení (i v podobě odchodu z vlády) měli dávno najít.

Na oddálení vyřešení krize však přistoupili už tím, že minulý čtvrtek akceptovali, že prezident Miloš Zeman odvolá Staňka do 30. července, a přijali jeho požadavek se ujistit, zda se jejich nominace nezměnila. Zeman může určovat pravidla hry, protože Babiš odmítá podat kompetenční žalobu a sociální demokraté nebyli schopní bouchnout do stolu.

Do konce měsíce chce mít strana o novém obsazení ministerstva jasno. Jinak – tedy předpokládá to právě Šmarda – zřejmě Hamáček vyzve své zbývající čtyři ministry, aby společně s ním podali demisi.

Nyní je míč na hřišti prezidenta – i když podle Ústavy je tam už od 31. května, kdy premiér Andrej Babiš na Hrad odeslal žádost o odvolání Staňka a jmenování Šmardy. A podle Ústavy nemá Zeman jinou možnost než ho poslušně a podepsaný odevzdat premiérovi.

 

 

Co se v příštích dvou týdnech stane, je ve hvězdách, dá se však očekávat, že prezident se bude chtít opět sejít se Šmardou (možná v tandemu s Hamáčkem anebo Babišem). Co by mohlo z takové schůzky vzejít?

Protože, budeme-li věřit, že ČSSD už neustoupí, se na nominaci Šmardy nic nezmění, může Zeman buď po schůzkách, na kterých ho místopředseda sociální demokracie přesvědčí, že resort zvládne, ustoupit a s nominací souhlasit, nebo si trvat na svém.

Pokud neustoupí, bude míč od 1. srpna znovu na hřišti sociální demokracie, i když nakrátko. Dostojí svých vyjádření a podají jejich ministři demisi? A co potom? Bude to znamenat konec vlády, nebo Zeman najednou ustoupí a ČSSD postaví před to, zda své demise stáhnout, nebo si trvat na svém? A co když se socialisté rozhodnou demise nepodat a budou nejdříve chtít, aby Babiš podal kompetenční žalobu?

A co v případě demisí udělá Babiš? Odešle je na Hrad a do týdne podá se zbytkem vlády demisi, jak mu to ukládá koaliční smlouva? Nebo zkusí variantu zrekonstruované vlády za podpory komunistů a SPD, kterou chce prezident Zeman? Premiér by si tím mohl zavařit v části hnutí ANO, v zahraničí a především u občanské společnosti. Půjde tedy v době, kdy může přijít obžaloba v kauze Čapí hnízdo a konečné audity z Evropské komise o střetu zájmů, do předčasných voleb?

Otázek i možných variant je přehršel, věšteckou kouli ale nemáme nikdo. Jisté je, že krize okolo ministerstva kultury bude další minimálně dva týdny pokračovat.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..