Už podruhé v letošním školním roce se mění maturity. Termíny didaktických testů se posouvají na konec května, ústní část z češtiny a cizích jazyků bude pro všechny studenty dobrovolná. Středoškoláci, kteří pomáhají v nemocnicích, si pak budou moct zvolit úředně uznané didaktické testy. Změny dnes na tiskové konferenci představil ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Šéf resortu školství začal tiskovou konferenci poděkováním zdravotníkům i středoškolákům, kteří pomáhají dobrovolně či v rámci pracovní povinnosti v nemocnicích. „Pokud budou mít odpracováno aspoň 160 hodin a budou mít zájem, tak můžou mít úředně uznané didaktické testy z jazyků a matematiky. Hodnocení budou mít na základě vysvědčení,” vysvětlil Plaga.

Všichni maturanti pak dostanou možnost si vybrat úředně uznanou zkoušku z ústní části českého jazyka a cizích jazyků (v rámci státní části). Zároveň ale můžou zkoušku dobrovolně konat jako volitelný předmět, pokud ji například potřebují pro studium na vysoké škole.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Robert Plaga (@robert_plaga_msmt)

Didaktické testy zůstávají povinné pro studenty, kteří nepomáhají v nemocnicích. Místo začátku května však proběhnou mezi 24. a 26. květnem.

Beze změny zůstává profilová část zkoušky. Ta podle ministra školství osvědčuje odbornou způsobilost studentů. „Snažíme se najít správný balanc, maturita je také certifikační zkouška,” vysvětlil.

Debatu o maturitách zahájil minulý týden premiér Andrej Babiš (ANO), který navrhl plošné udělení úředních maturit. To odmítli jak zástupci učitelů a ředitelů, tak ministr školství, podle něhož zůstává prioritou vrátit děti co nejdříve do škol.

Už dříve ministerstvo školství zrušilo slohové práce a prodloužilo studentům čas na vypracování didaktických testů. Zároveň umožnilo ředitelům změnit obsah a formu profilové části a posunout termín do konce června či do konce srpna.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..