Ministerstvo školství v pondělí oznámilo detaily k přijímacím zkouškám na střední školy a maturitním zkouškám v probíhajícím školním roce. U „přijímaček” se mění to, že ředitelé čtyřletých oborů s maturitou si budou moci rozhodnout, zda k přijímacímu řízení využije jednotnou, či vlastní školní zkoušku. Maturit se pak dotknou již schválené změny školského zákona a maturitní vyhlášky.

Největší změna oznámená resortem školství se týká přijímacích řízení na čtyřleté maturitní obory středních škol. Uchazeč klasicky podává přihlášky na dvě školy, ředitel však bude nově mít možnost rozhodnout, zda se v případě jeho školy bude konat v rámci přijímacího řízení jednotná přijímací zkouška (organizovaná Cermatem), nebo školní příjímací zkoušku.

„Ministerstvo tedy v tomto školním roce nebude trvat na zahrnutí jednotné přijímací zkoušky do přijímacího řízení a umožní ředitelům škol nahradit jí školní přijímací zkouškou. Doplňuji, že tato podoba přijímacího řízení ke vzdělávání v maturitních oborech je zamýšlena pouze pro školní rok 2020/21,“ vysvětlil ministr školství Robert Plaga (za ANO).

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Robert Plaga (@robert_plaga_msmt)

Ředitelé zmíněných oborů budou moci zkoušku i úplně zrušit, a to například v situaci, kdy se na školu přihlásí méně žáků, než kolik činí předpokládaný počet přijímaných uchazečů. Případné školní přijímačky pak můžou proběhnout distančně. Termín pro podání přihlášky pro první kolo zůstává stejný: 1. března 2021.

Přijímací řízení na víceletá gymnázia proběhnou standardně. Termíny pro podání přihlášek zůstávají stejné, u zkoušky se zachovávají stejné termíny a nadále je organizuje Cermat.

Maturity se změnami a bez povinné matematiky

Maturitní zkoušky zatím zůstávají beze změn, ale podle resortu se může změnit termín, pokud to bude vyžadovat epidemologická situace. „V případě příznivé epidemiologické situace proběhne zkouška v nezměněné podobě, formě i ve standardních termínech. V případě méně příznivé epidemiologické situace je pak možné, obdobně jako na jaře, přistoupit k posunu termínů,” píše resort na webu s tím, že zjednodušování maturit, jako tomu bylo na jaře v případě písemných prací z jazyků, není v plánu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Robert Plaga (@robert_plaga_msmt)

Ke změnám oproti minulým termínům však dojde, a to na základě změny školského zákona a maturitní vyhlášky. Poslanci totiž zrušili plánovanou povinnou maturitu z matematiky, která tak není ze zákona povinná pro žádný obor. Ve společné části (kterou řídí Cermat) se zkouší český jazyk a cizí jazyk/matematika, nově však jen formou didaktických testů, jež se hodnotí slovně „uspěl(a)“ nebo „neuspěl(a)“ s procentuálním vyjádřením úspěšnosti. Ruší se tak známky.

Do profilové (školní) části maturity se nově řadí písemná a ústní zkouška z češtiny a cizího jazyka (pokud si ho žák zvolil) a další dva nebo tři povinné zkoušky, v závislosti na nastavení v jednotlivých školách. Cermat tak nově nebude centrálně opravovat slohové práce ani připravovat podklady pro ústní zkoušky.

Ministerstvo zohlední studenty pomáhající v nemocnicích

Dílčí změny oznámil resort i u talentových zkoušek u uměleckých obor (konzervatoří). Ty budou mít delší období konání zkoušek, nově od 4. až do 31. ledna. Prodlouží se i talentové zkoušky u oborů gymnázií se sportovní přípravou, nově od 2. ledna do 31. března.

Ministerstvo chce vyjít vstříc žákům s nařízenou pracovní povinností ve zdravotnictví a sociálních službách, kteří budou skládat maturitu. Mohlo by tak navýšit počet možných termínů pro konání zkoušek. Pro všechny žáky pak prostřednictvím Cermatu a České školní inspekce plánuje zpřístupnit testy z minulých let a výuková videa. „A to ve zvýšené míře, než tomu bylo doposud,“ doplňuje Plaga.

„Veškeré změny mají za cíl zohlednit výjimečnost epidemiologické situace v ČR jak v tomto školním roce, tak ve druhé polovině toho předešlého, a reagovat na s tím spojené dopady do vzdělávání žáků,“ uzavřel ministr. Se změnami podle něj souhlasí ředitelé škol, s nimiž je resort konzultoval.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..