Právě si prohlížíte Zoufalství z pandemie i lidské hrdinství. Takové jsou nominace na Czech Press Photo
Men wearing masks as they sit in metro in Prague, Czech Republic, 17 March 2020. According to Prague Mayor, people must wear mount and nose covering to use public transit. Czech government decided about almost two-week quarantine in the country on 15 March night and ban from 16 March 2020 entering Czech Republic for all foreigners and Czech people are not allowed travelling abroad due to coronavirus measures. 383 cases of the coronavirus SARS-CoV-2, which causes the Covid-19 disease, have been officially confirmed in Czech Republic.

Prestižní fotografická soutěž Czech Press Photo letos vyhlašuje své nominované již po dvacáté šesté. Přes dvacet nejlepších snímků českých a slovenských tvůrců bylo nominováno na ceny v sedmi kategoriích. O vítězích bude porota rozhodovat v prosinci.

Tradice výstavy Czech Press Photo sahá až do roku 1995. Vybrané snímky slouží jako obrazové svědectví uplynulého roku a odráží všechny jeho zásadní události. Soutěž disponuje širokou škálou kategorií, v každé z nich byly nominovány právě tři fotografie, ze kterých nestranná porota vybere jednoho vítěze. Hodnotí se nejen novinářská stránka snímku, tedy jakou nese informativní hodnotu a jak vystihuje danou situaci, ale také jeho vizuální stránka.

Letos v porotě usedá například slovenský fotograf Joe Klamar, který už si v rámci soutěže v roce 2009 odnesl hlavní cenu, australský fotograf Chris McGrath, šéf fotobanky České tiskové kanceláře Petr Mlch nebo americká nezávislá fotoreportérka Nicole Tung.

Richard Dömös
FOTO: Richard Dömös. Zdroj

Život v pandemii i křehkost systému 

Kategorií, ve kterých se vybrané snímky utkají, je letos hned sedm. Přihlášených fotografií bylo přes 5000, celkem se do soutěže zapsalo 288 českých a slovenských autorů. Již z nominací je jasné, že letošnímu ročníku vládne pandemie. Fotografie, které ji mapují, najdeme například v kategorii Aktuality, kde na ni odkazuje z dnešního pohledu poněkud ironický snímek Jaroslav Nováka Loučení s koronou zobrazující hostinu na Karlově mostě jako symbolické rozloučení s pandemií.

Jaroslav Novák, TASR
FOTO: Jaroslav Novák. Zdroj

Stopy po koronaviru najdeme i v sekcích Portrét u snímků Sestřičky po službě od Davida Neffa či kategorii Každodenní život, kde nominovaní Kevin V. Ton Martin Divíšek ukazují, jak se zákazy a regulace podepsaly na životě běžných lidí v Praze. I kategorie jako Reportáž, Umění a kultura či Sport mapují, jak moc se musel život ze měsíce na měsíc změnit s příchodem nemoci. Všechny nominované i oceněné najdete zde.

Roman Vondrouš, ČTK
FOTO: Roman Vondrouš. Zdroj

Některé ceny mimo hlavní kategorie byly již rozdány. Patří sem například cena Canon pro mladé talenty, kterou si letos odnesla Monika Řeháková za portrét s názvem Skrze. Mezi další oceněné patří i Milan Bureš z Respektu za sérii Medici na ulici nebo Lenka Klicperová za svou fotodokumentaci Turecká invaze.

Slavnostní předávání cen se uskuteční 2. prosince v Národním muzeu, výstava přístupná pro veřejnost se připravuje na březen 2021.

Monika Řeháková
FOTO: Monika Řeháková. Zdroj

Náhledový obrázek: Martin Divíšek. Zdroj

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..