Přesně před 52 lety – 20. července 1969 – lidé poprvé přistáli na Měsíci. Jednalo se o posádku 11. letu programu Apollo. Mise byla úspěšná, astronautům se podařilo splnit cíl amerického prezidenta Kennedyho – přistát na Měsíci do konce 60. let 20. století. 

Misi Apollo 11 tvořila tříčlenná posádka – velitel mise Neil Armstrong, pilot velitelského modulu Michael Collins a pilot lunárního modulu Edwin „Buzz” Aldrin. Astronauti odstartovali z mysu Canaveral 16. července 1969 v 9:32 místního času. 

Nosná raketa Saturn V vynesla na oběžnou dráhu velitelský modul Columbia a lunární modul Eagle. Velitelský modul byl pojmenován podle Kolumbiady, gigantického děla z knihy Ze Země na Měsíc od Julese Verna. Lunární modul byl pojmenován podle znaku mise – orla vznášejícího se nad Měsícem, který v rukou drží olivovou ratolest. 

Let probíhal bez problémů. Posádka letěla k Měsíci tři dny, na oběžnou dráhu Měsíce se dostala 19. července. Dvacátého července se Neil Armstrong a Buzz Aldrin v lunárním modulu odpojili od velitelského modulu, ve kterém zůstal Michael Collins. Poté zahájili sestup k Měsíci.

Při přistání se vyskytly problémy, počítač vyhlásil poplach a nebyl schopen dokončit výpočty. Navíc astronautům začalo docházet palivo. Kvůli přetížení systému je počítač navedl k přistání na nebezpečném místě, plném kráterů. Neil Armstrong se ujal ručního řízení, díky tomu posádka úspěšně přistála na povrchu Měsíce ve 20:17 světového času. První slova po přistání pronesl Buzz Aldrin: „Signál kontakt”. Většinou se mylně uvádí slova Neila Armstronga: „Houstone, tady základna Tranquility. Orel přistál!” 

Astronauti se místo plánovaného spánku rozhodli připravit se rovnou k výstupu na povrch. Při sestupu po schůdcích modulu zapnul Neil Armstrong kameru, aby lidé na Zemi mohli sledovat výstup na Měsíc v přímém přenosu. Vše se vydařilo, Neil Armstrong se poprvé dotkl povrchu Měsíce 21. července 1969 v 2:56 světového času. Při tom pronesl svou slavnou větu: „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo”. Na astronauty čekalo několik úkolů, například pořídit fotografie, sesbírat vzorky měsíčního povrchu a vztyčit vlajku Spojených států amerických. 

Po splnění úkolů se astronauté vrátili do lunárního modulu a odstartovali z povrchu Měsíce. Na oběžné dráze se připojili k Michaelu Collinsovi ve velitelském modulu. Přistáli 24. července v Tichém oceánu. Poté museli kvůli obavám z možného zavlečení nákazy do třítýdenní karantény. 

První přistání na Měsíci má zásadní význam pro celý výzkum vesmíru, proto je důležité připomínat si jeho výročí dodnes. Na závěr ještě doporučujeme film První člověk (First Man, 2018) od režiséra Damiena Chazella. Snímek pojednává o životě Neila Armstronga v době jeho kariéry v NASA. Velká část filmu je věnována misi Apollo 11. 

Eva Dorota Czerneková

Studuji na gymnáziu na Praze 1. Když mám chvilku volného času, uvařím si šálek dobrého čaje a pustím se do čtení. Nejraději čtu klasiky a příběhy odehrávající se za druhé světové války. Mimo jiné jsem velkou fanynkou Harryho Pottera.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..