Hnutí Fridays For Future opět vyjde do ulic, aby upozornilo na nedostatečná řešení energetické a klimatické krize. Stávkou zároveň startuje víkendový sjezd Fridays For Future – celostátní setkání mladých lidí za klima, na kterém se sejde mnoho bývalých i současných členů hnutí. 

Ulicemi Prahy, od Palackého náměstí, přes Karlův most, až na Kampu, projde v pátek v poledne průvod stávkujících studentů a studentek. Stávku za klima pořádalo klimatické hnutí Fridays for Future. Ani jedna z českých vlád, které se za tu dobu vystřídaly, podle nich však neřeší klimatickou krizi dostatečně.

Chtějí projevit také svůj strachu z nadcházející energetické krize, apelují na co nejrychlejší a nejefektivnější přechod na obnovitelné zdroje energie, na nutnost spravedlivé transformace či podporu komunitní energetiky.

„Po několika letech stávkování bychom mohli propadnout pocitu zmaru. Jako studenti a studentky jsme pro záchranu klimatu dělali všechno, zatímco politická reakce byla převážně vlažná a fosilní korporace dál vydělávají na těžbě a spalování fosilních paliv a ničení naší budoucnosti,” říká Petr Doubravský, spoluzakladatel hnutí Fridays For Future.

Podpořte unikátní projekt největšího českého studentského média. Vaše finanční dary v libovolné výši prosím posílejte na účet 2401503935/2010 a informujte nás o nich na e-mailu info@slisty.cz. Více informací naleznete zde.

„Absolutní absence jakéhokoliv plánu směřujícího k čisté a lokální energii, namísto špinavých fosilních paliv a ruského plynu, nás navíc absolutně nepřipravila na současnou energetickou krizi.”

Na stávku navazuje celostátní setkání mladých lidí za klima, které pořádá hnutí Fridays For Future pro své členy a členky a široké okolí. Součástí sjezdu je mnoho workshopů, přednášek a konferencí jak od externistů, tak i od samotných studentů. Oficiální prohlášení bude veřejnosti představeno až v pondělí.

„Jsem ve Fridays For Future aktivní už přes rok. Přes rok vidím jak jsou ničeny naše ekosystémy. Přes rok vidím, jak umírají nevinní lidé kvůli suchu, potopám, tornádům, nedostatku jídla a mnoha dalším věcem přímo spojených s klimatickou krizí. Přes rok vidím jak nás naši politici a političky přehlíží,” říká člen Fridays For Future Pavel Rysula.

„Říkají, že jsme fanatici, ekoteroristi, hlupáci a děti. Ano, jsme děti, my jsme mladá generace, která na této planetě bude žít ještě mnoho let. Naše generace je ta, která bude trpět následky této nečinnosti. Prý nejsme kompetentní, prý za energetickou chudobu můžeme my. Za energetickou chudobu může nečinnost, nespravedlnost a peníze v rukou lidí, kteří na klimatické krizi vydělávají,” dodává student. „Chceme klimatickou spravedlnost, ne uhlobarony.”

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..