Redakce Studentských listů spouští první crowdfundingovou kampaň od svého vzniku v roce 2019. I menší finanční částkou přispějete tomu, aby témata důležitá pro mladé lidi měla i nadále v českém mediálním prostředí svůj hlas.

Jedním z impulsů pro vznik Studentských listů, jako unikátního projektu zcela nezávislého média spravovaného výhradně studenty, byl na přelomu let 2018 a 2019 i pocit, že se v českém mediálním prostředí nedává odpovídající prostor postojům mladých lidí a tématům, která jsou pro ně zásadní.

Tento problém v českých médiích vnímáme i dnes, byť věříme, že situace se v mnohém zlepšila. A to jak v mainstreamových médiích, tak i díky působení našeho média, které se již téměř tři roky o tématech mladých snaží informovat a zároveň mladým dává prostor k formulování svých postojů na aktuální politické a společenské problémy.

Prostředky pro start našeho mediálního projektu jsme vybrali na platformě Startovač, která umožnila našim fanouškům a podporovatelům darovat menší i větší částky. Opět jim děkujeme, protože bez nich by projekt nikdy nemohl do této fáze dojít. Právě na podpoře ze strany našich čtenářů si po celou dobu existence Studentských listů zakládáme.

Naši podporovatelé (mezi kterými se v počátcích objevily známé osobnosti mediální scény, jako například investigativní novinář Jaroslav Kmenta) totiž umožnili to, v čem jsou Studentské listy dnes naprosto unikátní. V rámci české mediální scény, kde se v kontextu proměn přístupu k informacím a nástupu sociálních sítí z řady mainstreamových médií staly nástroje oligarchů a zájmových korporací a jiná skryla svůj obsah za paywall, se přidaly k hrstce médií, která nabízejí svůj obsah zdarma a souběžně si udržují svou nezávislost.

Naše médium je proto dnes jediným českým studentským médiem, které není vázané na žádné jiné velké médium ani není spojené s konkrétní střední či vysokou školou.

Studentské listy jako široká platforma

Studentské listy dnes pokrývají široké spektrum témat a fungují jako multimediální platforma. Kromě psaných textů nabízí také pravidelné podcasty a pořádají různé akce, naposledy velkou předvolební debatu s mladými politiky, kterou naše médium připravilo spolu s Politologickým klubem FSV UK.

Jak bylo zmíněno, snažíme se dávat co nejvíc prostoru informování o názorech a politických preferencích mladých lidí, pokrýváme dění v mládežnických organizacích politických stran a pravidelně také přinášíme rozhovory s mladými politiky.

Trápí nás tristní stav českého školství, k jehož zlepšování se snažíme přispět našimi texty a rozhovory, v nichž se také snažíme upozorňovat na problémy vzdělávacího systému, na něž se zapomíná. Věnujeme se i dalším tématům, která dnešní mladé lidi podle mnoha dat trápí, jako jsou klimatické změny nebo dostupnost bydlení.

Budujeme naši svébytnou kulturní rubriku, v níž recenzujeme i díla, která se na kulturní stránky mainstreamových médií nevešla, a věnujeme speciální prostor novým médiím. Spolupracujeme s řadou organizací a projektů a přinášíme informace o akcích a příležitostech pro studenty a mladé lidi.

V neposlední řadě se snažíme být širokou diskusní platformou, která dává prostor pohledům z různých částí názorového spektra. Nebojíme se proto dávat prostor také mladým politikům, aktivistům a zástupcům neziskových organizací, jejichž texty na našem webu pravidelně uveřejňujeme.

Studentské listy rovněž od počátku jako jedno z mála českých médií funguje na zcela dobrovolnické bázi a všichni naši redaktoři a editoři v našem projektu působí bez nároku na honorář a všechnu práci zde dělají ve svém volném čase. Právě na Studentských listech je unikátní příležitostí k nabrání prvních novinářských zkušeností zejména pro mladé aktivní lidi a studenty žurnalistiky či jiných oborů.

Rozvoj našeho obsahu 

Současný stav našeho média, byť věříme, že se nám v českém kontextu podařilo vybudovat něco unikátního, pochopitelně není konečným cílem a v hlavě nosíme spoustu plánů na jeho další rozvoj. To se týká především zkvalitnění našeho obsahu, v první řadě našich podcastů, které se od ledna objeví v novém pravidelném konceptu. Rádi bychom také vylepšili vizuální stránku našeho média, a to jak grafickými změnami na webu, tak přínosem kvalitních fotografií díky možnému rozšíření naší fotobanky.

V případě dostačující podpory vás, našich čtenářů, také investujeme finanční prostředky do propagace a obsahu sociálních sítí tak, abychom naše články a silná témata, která pokrýváme, dostali k co největšímu množství lidí a napomohli tomu, aby se názory mladých staly mediálním mainstreamem. Zadarmo pochopitelně není ani běžný provoz našeho média, k jehož zajištění bychom prostředky vedle plánovaných rozšíření také využili.

A protože, jak jsme již zmiňovali na začátku, za námi nestojí žádný vlivný a bohatý sponzor, nám nezbývá, než se obrátit na Vás, naše čtenáře. Proto spouštíme první crowdfundingovou kampaň od našeho vzniku, v níž budeme prostřednictvím speciálních grafik (jež budete moci vídat jak přímo v textech na našem webu, tak na našich sociálních sítích) vyzdvihovat silné stránky našeho média a zdůrazňovat, proč potřebujeme podporu čtenářů, pokud má náš projekt dlouhodobě fungovat a rozvíjet se.

Jménem našeho média Vás proto prosím: pokud Vám není lhostejná budoucnost a pluralitní charakter českých médií, pokud věříte, že kvalitní studentská média a úhel pohledu mladých lidí by měl ve veřejné debatě zaznívat, zvažte finanční podporu našeho média. I menší částkou nám moc pomůžete.

Učinit tak můžete na našem účtě 2401503935/2010. Budete-li chtít, můžeme Vaše jméno zveřejnit i zde na stránkách. O všech Vašich darech nám prosím dejte vědět na náš e-mail info@slisty.cz.

Jménem redakce Studentských listů Vám moc děkuji za Vaši podporu i za to, že nás čtete.

Vojtěch Petrů, šéfredaktor

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..