Přestože si na konečné výsledky amerických prezidentských voleb budeme muset ještě počkat, už teď je jasná jedna věc: průzkumy opět podcenily Donada Trumpa. Prezident výrazně předčil očekávání v mnoha státech, kde byl považován za odepsaného (Wisconsin či Michigan), i když to zde na vítězství nakonec nestačilo. Trump také přesvědčivěji zvítězil v těch státech, ve kterých musel zvítězit, pokud chtěl reálně pomýšlet na druhé funkční období (Ohio, Texas, Florida). I přesto to však vypadá, že se v lednu novým americkým prezidentem stane Joe Biden. Jaká je momentálně situace v jednotlivých swing states? Může Trump průběh voleb ještě více zdramatizovat? A co znamenají prezidentovy útoky na integritu volebního procesu?
Průzkumy se spletly. Zase. Když Donald Trump před čtyřmi lety navzdory nepříznivým předpovědím porazil Hillary Clintonovou, sypaly si mnohé společnosti, která zadávají a zpracovávají veřejné průzkumy, popel na hlavu. V následujících letech tak většina z nich přišla s odvážným tvrzením, že zásadně vylepšily metody, kterými průzkumy provádí, a že se debakl podobný tomu z roku 2016 už nebude opakovat. Vypadalo to, že tomu většina americké společnosti, zejména voličská základna demokratů, věřila. Opak se však ukázal být pravdou.
Poslední průzkumy před volbami předvídaly jasné vítězství Joea Bidena, který na národní úrovni vedl o necelých osm procent. Ve chvíli vzniku tohoto článku (pátek 15:00) je sečteno zhruba 91 % hlasů a Biden vede nad Trumpem asi o tři procenta.
Souboj o Bílý dům je tak mnohem těsnější, než se čekalo. Velmi těsné výsledky v některých swing states, kde po dramatickém sčítání nakonec vyhrál Biden, navíc naznačují, že se v nich Trumpova kampaň pokusí oficiální výsledky napadnout u soudů. A do toho všeho sám prezident během večerní tiskové konference v Bílém domě de facto konstatoval, že korespondenční hlasy nejsou legální. Za situace, kdy sčítání hlasů ještě neskončilo v pěti velmi důležitých státech (Pensylvánie, Georgie, Arizona, Nevada a Severní Karolína), se tak situace ve Spojených státech začíná dramaticky vyostřovat.
Pensylvánie
Se svými 20 hlasy volitelů je Pensylvánie největším státem, který zatím neohlásil své oficiální výsledky. Během volební noci to dlouho vypadalo, že zde má prezident Trump pohodlný náskok, místy vedl až o šest procent.
Některá média tak začala Pensylvánii, a s ní i velkou šanci na celkové vítězství, přisuzovat stávající hlavě státu. Často přitom zcela vypustila faktor, o kterém experti mluvili už týdny před volbami – a sice že je pravděpodobné, že v mnohých swing states uvidíme nejdříve přesvědčivý náskok Trumpa, jak však budou přibývat hlasy zaslané poštou, začne se jeho náskok v těchto státech tenčit. Až by se nakonec mohl úplně vytratit, a vítězem by se tak v těchto státech stal Joe Biden.
To je zapříčiněno zejména faktem, že většina Trumpových voličů odevzdala svůj hlas prezenčně v den voleb a naopak většina voličů Bidena odvolila buď prezenčně před volebním dnem nebo poštou – právě korespondenční hlasy se v Pensylvánii kvůli tamním zákonům mohly začít počítat až ráno v den voleb, na rozdíl např. od Floridy.
V 15 hodin SEČ se vedení v Pensylvánii ujal Joe Biden. Ještě ve čtvrtek vedl Trump o 100 tisíc hlasů, během pátku pak rozdíl činil asi 20 tisíc kandidátů. Biden však prezidentův náskok stáhl a momentálně vede téměř o šest tisíc hlasů. Na spočítání přitom stále čekají ještě hlasy z demokraticky orientované Filadelfie. Je přitom potřeba zmínit, že případný zisk dvaceti volitelů by Bidena vynesl do Bílého domu.
Georgie
Asi málokdo před volební nocí čekal, že se o Georgii budeme za pár dní bavit jako o tom nejtěsnějším státě. Tyto volby jsou však plné mnohých překvapení – Georgie, ve které demokratický kandidát na prezidenta nezvítězil od roku 1992, je rozhodně jedním z největších.
Dlouhou dobu zde prezident Trump vedl zhruba o dvě až tři procenta, poté se však začaly počítat korespondenční hlasy, které byly zhruba ze 65 % pro demokrata Bidena. Ten se nakonec v Georgii dostal do vedení, v 15:00 SEČ v ní vede asi o 1 100 hlasů.
V Georgii nebylo stále sečteno ještě zhruba 8 000 korespondenčních hlasů, které by měly pocházet zejména z demokraticky orientované Atlanty. Je tak nad naše síly předpovědět finální výsledek v tomto tradičně republikánském státě. Ale už jen fakt, že zde Biden vede, i když extrémně těsně, je pro jeho kampaň velkým úspěchem.
„Když počítáme pouze legální hlasy, tak jsem se stal jasným vítězem. Pozorovatelům nebylo v žádné formě povoleno dělat jejich práci a tím pádem, hlasy, které byly během této doby započítány, by měly být považovány za nelegální hlasy. Nejvyšší soud Spojených států by měl rozhodnout!“
Prezident Donald Trump
V Georgii stojí za zmínku ještě dva senátní souboje, o kterých jsme psali v jednom z našich dřívějších článků. Víceméně finální výsledky máme v případě souboje demokrata Raphaela Warnocka s republikánskou senátorkou Loeffler a jejím spolustraníkem Collinsem – Warnock první kolo vyhrál se ziskem zhruba 33 % všech hlasů, Loeffler se umístila na druhém místě, kdy obdržela 26 % hlasů. Díky v Georgii platnému pravidlu, které říká, že nedosáhne-li žádný kandidát v prvním kole alespoň 50 procent hlasů, bude se v lednu příštího roku pořádat souboj dvou nejlepších kandidátu, si ale na jméno vítěze budeme muset ještě pár měsíců počkat.
Větší drama se odehrálo v případě souboje Jon Ossoff vs. David Perdue. Senátor Perdue (R) se dlouhou dobu pohyboval nad hranicí 50 %, během noci na pátek se však dostal na číslo 49,9 %, což by teoreticky znamenalo, že by i tento senátní souboj výustil v tzv. run-off, tedy přímý lednový souboj.
Pokud se nakonec opravdu oba senátní souboj v Georgii budou rozhodovat až v lednu, budeme zde svědky v historii nevídané situace. V současné chvíli se předpokládá, že republikáni získají přesně 50 senátorů, demokratům dle současných odhadů připadá „pouhých“ 48 senátorů (výrazně horší výsledek, než ve který demokraté doufali). V případě, že by ale demokraté vyhráli obě senátorská křesla v Georgii, by byl stav počet senátorů obou stran vyrovnaný. Vzhledem k tomu, že v případě rovnosti hlasů v Senátu o výsledku hlasování rozhoduje viceprezident, připadla by faktická senátní většina demokratům, kteří jsou blíže zisku Bílého domu. Ať už bude výsledek jakýkoli, Georgii čekají velmi bujné svátky.
Arizona
Stát, který pro demokraty urval naposledy Bill Clinton v roce 1996, si letos pravděpodobně zvolí druhého demokratického zástupce v Senátu. Mark Kelly momentálně vede nad republikánkou McSally zhruba o čtyři procenta a už včera se prohlásil za vítěze.
Mnohem větší drama je však v Arizoně prezidentské klání. Už od volební noci zde vede Joe Biden, zejména během posledních 24 hodin se však jeho náskok smršťuje. V 15 hodin našeho času je v Arizoně sečteno 90 % všech hlasů a náskok Joea Bidena je zde zhruba 50 tisíc hlasů. Nutno podotknout, že ještě včera večer zde demokratický kandidát vedl nad prezidentem Trumpem zhruba o 80 tisíc hlasů.
I přes probíhající drama však některá americká médii označila v Arizoně jako vítěze právě Bidena. Televize NBC je jednou z těch, která tak zatím neučinila – komentátoři se domnívají, že Bidenův náskok je na to zatím moc těsný. Podle nich má také Trump ještě stále šanci výsledky v Arizoně otočit a ve státě těsně vyhrát.
Představitelé státu Arizona jsou momentálně pod nevídaným tlakem – a to i díky prezidentovi, který přes noc začal na Twitteru šířit divokou konspirační teorii. Podle ní v Arizoně demokraté cíleně podstrčili Trumpovým voličům fixy, které psaly výrazně slaběji než normální fixy. To podle prezidenta vyústilo v diskvalifikaci tisíců hlasů, jelikož podle něj nebylo, kvůli již zmiňovaným slabým fixám, jasně poznat, koho voliči na hlasovacích lístcích zaškrtli. Trump dokonce tuto aféru již pojmenoval – po vzoru slavné Watergate jí dal jméno Sharpiegate (sharpie = fixa). Proti takovýmto výrokům se však představitelé státu Arizona tvrdě ohradili.
Nevada
Nevada je jedním ze států, ve kterých trvá sčítání hlasů až nečekaně dlouho. Na internetu se dokonce začaly ve velkém šířit vtipy, které si lehce utahují ze zdlouhavého procesu sčítání, mnohé z nich přitom míří právě na Nevadu. Tento západní stát disponuje šesti hlasy volitelů a aktuálně v něm zhruba o procento hlasů vede Joe Biden.
Na spočítání čeká ještě zhruba 10 % hlasů, i přesto se však nakonec čeká Bidenovo vítězství, a to zejména proto, že většina zbývajících volebních lístků by měla pocházet z oblasti Las Vegas, která je výrazně nakloněna právě demokratům.
Ani to však nezastavilo Trumpovu kampaň od toho, aby prohlásili, že je hlasování v Nevadě nelegitimní, a požadovali zásah soudu z důvodu údajných volebních podvodů. Když se jich však média opakovaně ptala, zdali se jejich nařčení opírají o důkazy, představitelé prezidentovy kampaně mlžili. Když se jich k večeru reportér NBC už po několikáté na jejich údajné důkazy ptal, představitelé Trumpovy kampaně se s ním odmítli bavit a doslova utekli do dodávky, která je před zraky televizních kamer z místa odvezla. Situace zde tak bude nejspíše ještě vyhrocená.
Severní Karolína
V Severní Karolíně byl za mírného favorita považován Donald Trump. Momentálně je sečteno 95 % všech volebních lístků a prezident vede zhruba o 1,5 %. Na finální výsledky si však budeme muset ještě týden počkat. Zákony v Severní Karolíny totiž umožňují započítání i těch korespondenčních hlasů, které do volebních místností dorazí do 12. listopadu, s podmínkou, že musejí být prokazatelně odeslány do 3. listopadu.
Teoreticky je tak stále možné, že by se i zde Joe Biden nakonec ujal vedení, většina komentátorů to ale vidí jako nepravděpodobnou možnost – podle nich je zde Trumpův náskok dostatečně velký.
Mnoho pozornosti se však upírá na místní souboj o senátorské křeslo, ve kterém byl vyzyvatel Cal Cunningham (D) dlouhodobě považován za favorita. Prognózy se však nenaplnily a republikánský senátor Thom Tillis nad ním aktuálně vede téměř o dvě procenta. Tillis se již prohlásil vítězem, Cunnighamova kampaň údajně čeká, až se započítají všechny hlasy. Případný zvrat v jeho prospěch je však vysoce nepravděpodobný.
Ve chvíli, kdy článek vzniká, již dle mého odhadu neexistuje pro Trumpa mnoho cest k vítězství. A Trump to ví – během svého včerejšího projevu v Bílém domě prohlásil korespondenční hlasy za nelegální a zaútočil na integritu a správnost celých prezidentských voleb. Jak konstatovala jedna politická analytička pro americkou NBC, tohle neříká kandidát, který věří ve své vítězství.
Podrobnější analýzu výsledky prezidentských voleb a toho, co se dělo po volební noci, vám nabídneme již v pondělí v dalším díle rubriky Americký týden.