Říci nahlas, že český film v posledních letech chřadne, není ani nadsázkou, ani přehnaným tvrzením. Rok 2019 ale dost možná udělal za roky neúspěchů tlustou čáru a odstartoval tak novou éru, kdy tuzemské snímky znovu přitáhnou do kin davy diváků a oslní svou originalitou. Uplynulý rok má na svém kontě režisérské debuty, nominace na Oscara i spoustu netradičních projektů.

Nejprestižnější večer České filmové a televizní akademie proběhl v sobotu před zraky stovek diváků již po 27. Rok 2019 byl rokem skutečně bohatým. Přinesl na plátna kin vizuálně překrásný, ač neutěšený snímek Nabarvené ptáče, konverzační komedii Vlastníci nebo originální road-movie Staříci, mnoho výborných seriálů i krátkých filmů.

Násilí v černobílém

Pokud bychom měli zvolit jednoho vítěze večera, pak je jím nade vší pochyby právě drama Václava Marhoula Nabarvené ptáče. Netradiční snímek, oděn do černobílé, zajisté oslnil diváky jak svou obrazovou stránkou, tak melancholickým vykreslením souboje dětské nevinnosti s krutostí, která ho obklopuje. Scénář Nabarveného ptáčete byl vypracován podle knihy Jerzyho Kosińského a může se chlubit i výborným hereckým obsazením. Sošek Českého lva si odnesl hned devět. Na prvních příčkách se umístil v kategoriích Nejlepší film, režie, střih, zvuk, scénografie, kostýmy, masky a plakát. V neposlední řadě byl oceněn i kameraman Vladimír Smutný za skutečně působivý živý obraz lidské zkaženosti. 

Václav Marhoul

Snímkem s nejvíce nominacemi byla svižná komedie Jiřího Havelky Vlastníci, která rozvíjí zdánlivě banální zápletku jedné večerní schůze vlastníků bytů. Během vyostřených dialogů postupně vyplouvají na povrch charaktery hlavních postav a nejednomu divákovi na rty se deroucí smích poněkud zhořkne v ústech. Vlastníci bohužel většinu svých nominací neproměnili, právě na úkor Nabarveného ptáčete. Přesto ale snímek neodešel s prázdnou – Vlastníci uspěli v kategorii scénář, jehož autorem je režisér Jiří Havelka.  Odnesli si také obě ocenění za ženský výkon – pro Kláru Melíškovou za vedlejší roli a pro Terezu Ramba v roli hlavní. 

Tereza Ramba

Poslední pomsta a dycky Most!

Dalším českým projektem roku bylo road-movie tvůrců Martina Duška a Ondřeje Provazníka Staříci. Drama se odvíjí od příběhu dvou vojáků na sklonku života, které čeká jejich poslední úkol – odpravit komunistického prokurátora, jehož zločiny zůstaly zákonem nepotrestány. Staříci si odnesli po dvou soškách, pro Ladislava Mrkvičku za vedlejší roli a pro Jiřího Schmitzera v hlavní roli. 

Mezi nominovaným samozřejmě nechyběly ani televizní projekty. Kandidátů na cenu nebylo málo ani zde, o lva se utkal televizní film Jiřího Stracha Klec s minisérií Vodník. Nominace nechyběly ani dramatickému seriálu z totalitního Československa Bez vědomí nebo úspěšnému seriálu Most!.

Ve zmíněných kategoriích zvítězila temná krimi série Vodník režiséra Viktora Tauše. Ten ve své řeči vyjádřil radost nad tím, že televize dávají konečně šanci i alternativnějším projektům. Není velkým překvapením, že ocenění si odnesl i seriál Most! Jana Prušinovského, který české diváky zcela okouzlil.

Tým seriálu MOST!

Slova chvály samozřejmě neminula ani něžný studentský film Dcera, který sice svou nominaci na Oscara neproměnil, ale cenu Magnesia litera za studentský film si přece jen odnesl. Jeho autorkou je Daria Kashcheeva, studentka FAMU.

Vítězem ocenění za filmovou hudbu se stalo duo tvůrců Ivan Acher a Michal Novinski za pohádku Jitky Rudolfové Hodinářův učeň

S trochou optimismu se dá říci, že rok 2019 je pomyslným začátkem další úspěšné éry českého filmu, ve které se bude dávat více a více prostoru neotřelým nápadům a novým projektům. Česká republika je zemí, která oplývá nadanými tvůrci, kteří jen čekají na svou příležitost. A v následujících letech se snad dočkají.

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..