Už za necelý týden, 2. a 3. října, budeme volit nová krajská zastupitelstva a obměníme třetinu Senátu. Máte už rozhodnuto, že chcete jít k volbám? Jste si ale jistí, že víte, jak jít volit, co volíte a proč a koho volíte? Pokud jste právě znejistěli, nebo tápáte již delší dobu, připravili jsme pro vás velké shrnutí toho, jak splnit svou občanskou povinnost!

Kdo se volí?

Jak již bylo řečeno, konají se dvoje volby zároveň. První, ty mediálně sledovanější, jsou krajské volby. Volit se budou zástupci do krajských zastupitelstev ve 13 krajích. Hlavní město Praha má potom poněkud zvláštní postavení, a ačkoliv bývá zařazováno mezi kraje, žádné krajské zastupitelstvo nemá a jeho funkci tu plní Zastupitelstvo hl. města Prahy, které se volí při komunálních volbách (ty další se budou konat za dva roky, v říjnu 2022).

Krajské volby tak budou probíhat všude mimo Prahu. Svoje nová zastupitelstva si tak zvolí Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj a Moravskoslezský kraj.

Kraje v Česku. Volit se bude ve všech mimo Prahy, Foto: Wikipedia

Počet mandátů jednotlivých krajských zastupitelstev se liší v závislosti na počtu obyvatel daného kraje: ty největší kraje, Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský mají každý 65členné zastupitelstvo. Středně velké kraje, tedy Jihočeský, Ústecký a Olomoucký mají 55členná zastupitelstva. A v zastupitelstvech malých krajů, tedy Karlovarského, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Vysočina a Zlínského zasedá 45 zastupitelů.

V každém kraji potom vzniká, podobně jako na celostátní úrovni po volbách do Poslanecké sněmovny, vládnoucí koalice, nezíská-li nějaké uskupení většinu v zastupitelstvu. Když se strany domluví na společné koalici a vytvoří tak v zastupitelstvu většinu, vzniká krajská vládní koalice. Vede ji hejtman, který má za sebou náměstky a radní pro různé oblasti (např. pro školství, pro dopravu apod.). Tyto posty si mezi sebou rozdělují koaliční strany, nejsilnější uskupení v koalici zpravidla získává post hejtmana.

A co mají kraje, tedy krajská zastupitelstva, potažmo krajské koalice na starosti? Pravomoci mají kraje v oblasti zdravotnictví (zřizují krajské/okresní veřejné nemocnice), školství (zřizují veřejné střední školy), sociálních služeb (např. zřizují organizace poskytující sociální služby, rozhodují ve věcech odebrání dítěte), dopravy (starají se o silnice II. a III. třídy), v oblasti kultury a cestovního ruchu, životního prostředí, regionálních investic či přerozdělování dotací.

Druhými volbami jsou senátní (podrobněji jsme o nich psali zde). Obměňuje se, jako každé dva roky, třetina (tedy 27) z 81 senátorů. Senát je horní komorou českého parlamentu a jeho hlavní úlohou je zkvalitňovat legislativu, zastavit nebezpečné změny ústavy a reprezentovat. Senát bývá zpravidla opozičně naladěn, většinou k senátním volbám totiž chodí voliči, kteří chtějí „vyrovnat síly” s vládou.

Zároveň se i kvůli specifickému volebnímu systému v senátních volbách nedaří protestním stranám. Zajímavé jsou také tím, že v nich nejde tolik o stranickou příslušnost jako spíše o to, jak je kandidát výrazná osobnost. Po každé obměně Senátu se nicméně volí nový předseda horní komory, tím současným je Miloš Vystrčil (ODS).

Volby do Senátu v roce 2020
Obvody, kde se bude letos volit do Senátu, Zdroj: Senat.cz

Volební systém

V krajských volbách volíte vždy jednu stranu, hnutí nebo uskupení, se kterým nejvíce sympatizujete. To ale není vše: každá kandidátka strany se skládá ze jmen kandidátů v postupném pořadí: vy ale můžete tímto pořadím zamíchat. Udělit můžete až čtyři preferenční hlasy (ale taky nemusíte udělovat žádný) kandidátům, u kterých si nejvíc přejete, aby byli do zastupitelstva zvoleni.

Může se tak potom stát, že do zastupitelstva se dostane kandidát, jenž byl na kandidátce na chvostu: pokud ho voliči svými hlasy „vykroužkují” až na vrchol. Jinak zastupitelské mandáty jsou poté stranám přerozděleny podle jejich percentuálního zisku. K zisku mandátů je třeba překročit hranici 5 procent, podobně jako u voleb do Poslanecké sněmovny. Krajské volby se konají každé čtyři roky.

Senátní volby jsou dvoukolové. V prvním kole volíte z několika kandidátů toho, kdo je vám nejsympatičtější. Dva kandidáti, kteří získávají nejvíce hlasů, potom postupují do druhého kola. To se koná za týden. V druhém kole vyhrává ten kandidát, který získává víc hlasů, a stává se senátorem na dalších šest let.

Zatímco krajské volby se podobají těm do Poslanecké sněmovny nebo do Evropského parlamentu, systém senátních voleb je spíše bližší prezidentským volbám.

Jak volit?

Volit může každý občan ČR starší 18 let (18 vám musí být nejpozději druhý den voleb, tedy 3. 10.), který má trvalý pobyt na území daného kraje. Volby se konají v pátek 2. října od 14:00 do 22:00. V sobotu 3. října od 8:00 do 14:00. Hlasovací lístky dostanete několik dnů předem do schránky, k dostání jsou ale i přímo ve volebních místnostech. Jak již bylo řečeno, můžete udělit až čtyři preferenční hlasy. Pokud neudělíte žádný preferenční hlas, „souhlasíte” s kandidátkou tak, jak je, a volíte tak celou stranu nebo uskupení.

Front view man putting an empty ballot in election box Free Photo
Foto: Freepik

Pokud potřebujete z nějakého důvodu odvolit mimo své trvalé bydliště, je to možné, ale pouze v rámci kraje, kde žijete. Tedy pokud jste například z Mladé Boleslavi, můžete odvolit například v Kladně, které rovněž leží ve Středočeském kraji, ale již ne třeba v Liberci, který leží v Libereckém kraji. O tzv. voličský průkaz je navíc třeba zažádat nejpozději do 30. září na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště.

Volby v době koronaviru

Ve volebních místnostech budou celoplošně platit přísná hygienická opatření z důvodu probíhající pandemie koronaviru:

  • V místnostech je třeba mít nasazenou roušku, nebo mít jinak zakrytá nos i ústa. Roušku je třeba sundat pouze po vyzvání volební komise z důvodu ztotožnění.
  • Při vstupu do volební místnosti byste si měli vydezinfikovat ruce. Dezinfikovány budou pravidelně i celé prostory volební místnosti.
  • Je třeba dodržovat dvoumetrové rozestupy

Pokud jste v karanténě z důvodu nákazy nemocí Covid-19, můžete volit dvěma způsoby: kontaktovat krajský úřad, který k místu vaší karantény následně vyšle přenosnou volební urnu. Pokud vlastníte řidičský průkaz a automobil, můžete ve svém okresním městě volit prostřednictvím drive-in.

People wearing medical mask Free Vector
Foto: Freepik

Koho volit?

Nevíte si rady s tím, koho volit? S touto otázkou vám zjevně neporadíme. Můžeme vás ale odkázat na volební kalkulačku, která vám po vyplnění odpovědí na několik otázek ukáže shodu vašich postojů s programy kandidátních uskupení ve vašem kraji. Na obdobném principu funguje i kalkulačka k senátním volbám. Obě kalkulačky najdete pod tímto odkazem.

Pro více informací o krajských a senátních volbách přejděte na stránky ministerstva vnitra.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..