Už více než dva roky se ve veřejném prostoru táhne kauza Čapí hnízdo, v níž figuruje premiér hnutí Andrej Babiš. K dalšímu posunu – ačkoli se může ještě všechno změnit – došlo v pondělí ráno. Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch totiž „změnil svůj původní právní názor” a podle médií měl zastavit trestní stíhání všech obviněných včetně Babiše. Krok budou posuzovat ještě jeho nadřízení.
Pojďme si nejdříve shrnout, o co v kauze Čapí hnízdo jde. Podrobnosti o celém případu můžete najít i v našem dřívějším článku.
Policisté viní Andreje Babiše, jeho manželku, jeho děti i další lidi z toho, že se různou mírou a různými způsoby podíleli na podvodu při přijímání 50 miliónové dotace z Evropské unie.
Dotaci přijímala firma Farma Čapí hnízdo (tehdy pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov), která jakožto malý a střední podnik měla na dotaci nárok, ovšem po ukončení přechodného období se přemístila do holdingu Agrofert, jehož kdyby byla součástí, nárok by neměla. Vyšetřovatelé se tak domnívají, že šlo o účelový převod s jedinou motivací – získat finanční prostředky.
Na konci března pak své vyšetřování ukončili a v dubnu podali státnímu zástupci návrh na obžalobu. Jen on, připomínáme, může postavit obviněné (v tomto případě Babiše a spol.) k soudu a obžalovat je. O vině či nevině by pak rozhodoval soud.
Názorový obrat?
Obžaloba se ale, jak to vypadá, zatím konat nebude. Minimálně ne v podání dozorujícího státního zástupce v kauze Jaroslava Šarocha. Ten podle informací Deníku N (placený obsah) totiž zastavil trestní stíhání všech obviněných. Pokud se tak stalo, musí jeho rozhodnutí prozkoumat vedoucí Městského státního zastupitelství v Praze. Pokud se s ním ztotožní, bude trestní stíhání zastaveno.
„Dozorový státní zástupce předložil konečné rozhodnutí, v jehož rámci změnil svůj původní právní názor na posouzení věci. S konečným rozhodnutím se v současné době seznamuje vedoucí státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze, který se bude mimo jiné zabývat otázkou, zda je tato změna zákonná a důvodná, respektive zda je zákonné a důvodné předložené rozhodnutí,” uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí Městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
Je přitom nutné dodat, že státní zástupce Šaroch na případ od samotného počátku dohlížel. Pokud tedy stíhání všech obviněných skutečně zastavil, musí být na základě nedostatku či nepřesvědčivosti důkazů sesbíraných vyšetřovateli přesvědčen, že skutek není trestným činem nebo že jej nespáchal obviněný.
Šaroch odmítá podat jakýkoli komentář, k čemuž ho vyzývá například Unie státních zástupců. „Pokud dozorový státní zástupce, který kauzu zpracovával čtyři roky, shledal zahájení trestního stíhání důvodným, měl by vysvětlit, jaké okolnosti, zjištěné po jeho zahájení, jej vedly k vydání meritorního rozhodnutí,” píše na svých facebookových stránkách.
Podle Babiše, který dlouhodobě svou vinu odmítá, je kauza vymyšlená. „Advokáti ani já nemáme žádné stanovisko, nikdo nás nekontaktoval. Nevím, jak státní zástupce rozhodl, dozvěděl jsem se to z médií,” dodal premiér.
Co se teď bude dít?
Rozhodnutí Šarocha a změnu jeho právního názoru teď bude zkoumat vedoucí státní zástupce Městského státního zastupitelství Martin Erazím. Ten se může se Šarochovým názorem buď ztotožnit, nebo ho požádat o doplnění a odůvodnění některých částí svého rozhodnutí či se sám přiklonit k původnímu právnímu názoru.
Pokud se s jeho názorem ztotožní, bude trestní stíhání zastaveno. Erazím však může Šarocha požádat o to, aby svoje rozhodnutí ještě více odůvodnil, či na něj popřípadě působit tak, aby případ znovu zvážil a rozhodnutí přepracoval (a žaloval). Ve hře je i možnost vrácení případu policii, aby doplnila chybějící důkazy.
Jak dlouho bude tento proces trvat nevíme, nedá se však vyloučit, že do věci se vloží i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který podle trestního řádu může do tří měsíců od právní moci rušit nezákonná usnesení nižších státních zástupců, a to mimo jiné o zastavení trestního stíhání.
Jediné, co tak víme, je to, že kauza Čapí hnízdo a pochybnosti okolo ní ještě nějakou dobu veřejný prostor neopustí.