Právě si prohlížíte ČSU se na letošním sněmu věnovala nerovnostem ve školství a zvolila si nové vedení

Česká středoškolská unie (ČSU) dnes zakončila letošní týdenní sněm na téma nerovností ve školství. Organizace si v oficiální části sjezdu na platformě Zoom zvolila nové vedení. Předsedou se stal Ondřej Nováček, který nahradil Viktora René Schilkeho. Ve vedení zůstává i Erika Kubálková, jinak přicházejí nové tváře. Vedle volby nového předsednictva ČSU také bilancovala uplynulý rok a debatovala o svém stanovisku k nerovnostem ve vzdělávacím systému. 

Letošní republikový sněm ČSU laděný do tématu nerovností na školách probíhal v online podobě po celý týden. V pondělí odstartoval vydáním podcastu o náboženských nerovnostech a náboženské výuce na školách, ve středu pokračoval online workshopem o genderových nerovnostech v českém vzdělávacím systému ve spolupráci s organizacemi Konsent a Nesehnutí. Ve čtvrtek a pátek Středoškolská unie přinesla na svých kanálech informace ohledně speciálních vzdělávacích potřeb studentů a nerovností mezi jednotlivými školami.

Republikový sněm byl dnes zakončen oficiální částí, která kvůli pandemii proběhla přes platformu Zoom. Delegáti středoškolské unie na ní diskutovali o dalším směřování organizace i jejímu stanovisku k nerovnostem. Končící vedení vyzdvihlo velké šetření mezi středoškoláky ohledně distanční výuky z loňského podzimu, Manifest za bezpečné střední školy i snahy o řešení situace maturit a zlepšování sexuální výchovy. Naopak rezervy měla ČSU podle dosavadního předsednictva zejména v komunikaci úředních maturit a reakci na spekulace o odvolání ministra školství Roberta Plagy (za ANO).

Předsedou Ondřej Nováček

Odpoledne následovala debata kandidátů a volba nového vedení středoškolské unie. Předsedou byl delegáty zvolen dosavadní první místopředseda a student klatovského gymnázia Ondřej Nováček. Kandidaturu ohlásil předem, unii podle něj chybí vize, cíle a nastavení vnitřního fungování. ČSU podle něj nyní kvůli pandemii stagnuje, v nadcházejícím funkčním období ale vidí prostor k prosazování jejích stanovisek i ve vztahu k říjnovým volbám do Poslanecké sněmovny. Zlepšil by také komunikaci navenek i personální stabilitu organizace. Nováček nahradil Viktora René Schilkeho, který v čele ČSU stál tři roky a který se letos rozhodl post již neobhajovat.

Nový předseda ČSU Ondřej Nováček

O post předsedy se neúspěšně ucházel i student pardubické střední průmyslové školy Miroslav Doležal, který podle projevu na sněmu považoval za svoje priority decentralizaci ČSU, šíření povědomí o její činnosti a zlepšení prezentace v médiích. Doležal, který se podle svých slov o existenci ČSU dozvěděl nedávno a doposud nepůsobil v organizačních týmu, následně neuspěl ani ve volbě na nižší pozice. První místopředsedkyní byla zvolena Erika Kubálková, která oznámila svoji kandidaturu na sněmu a která ve vedení působila i dosud.

Druhou místopředsedkyní byla zvolena studentka pražského Gymnázia Jana Nerudy Emílie Šulcová. Svoje dosavadní posty členů předsednictva neobhajovali Petr Franc ani Filip Slaný, v pozicích je nahradili Martin Plášek z brněnského Gymnázia Slovanské náměstí a Annie Javoříková z pražského Gymnázia Na Zatlance. Funkční období vedení je opět jeden rok. Na sněmu dnes proběhly také volby do dozorčí rady ČSU, kam delegáti znovu vyslali jednoho ze zakladatelů organizace Filipa Jelínka.

Vojtěch Petrů

Na Studentských listech působím od listopadu 2021 jako šéfredaktor. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..