Demonstrace proti prezidentovi republiky chce zaplnit Hradčanské náměstí na úterý 23. července. Organizátoři varují před státním převratem způsobeným setralou ignorací Ústavy a jejich zvyklostí prezidentem Milošem Zemanem.

„Milion chvilek nás na Letné vyzval, abychom je nestavěli do role Mesiáše, nečekali na to, co nám spadne do náruče shůry, a taky něco dělali. Je tedy konečně na čase dorazit před Pražský hrad a zvolat: „Král je nahý.“ Tak se také plánovaná demonstrace jmenuje. Když je premiér Andrej Babiš natolik sláb, že není schopen přimět premiéra, aby neměnil náš politický systém v poloprezidentský, musí se ozvat občané,“ prohlásil Fedor Bruoth, aktivista a bývalý diplomat, o jehož petici proti Zemanovi Studentské listy již psaly.

Demonstrace má proběhnout v úterý 23. července od půl šesté odpoledne u sochy TGM na Pražském hradě. Organizátoři prý ale neočekávají, že by zaplnili celé Hradčanské náměstí.

Demonstrace je první po obrovském shromáždění konaném na Letné občanskou iniciativou Milion Chvilek pro demokracii.

Sejdeme se, abychom odmítli protiústavní jednání prezidenta. Poukážeme na neschopnost premiéra řídit stát v demokratickém systému a čelit soustavnému posouvání moci od vlády směrem k Hradu, které je v naprostém rozporu s Ústavou ČR. Vedení státu má být pro občany vzorem dodržování zákonů, počínaje Ústavou, nikoliv vzorem jejich obcházení a porušování. Svévoli prezidenta se musí postavit nejenom parlament, ale i občané. A my tak činíme,“ uvádějí organizátoři demonstrace na sociálních sítích.

Ačkoliv Andrej Babiš navrhl odvolání ministra kultury Antonína Staňka (za ČSSD) a Zeman to musí podle Ústavy udělat, dlouhé týdny to odmítal učinit. To zažehlo vládní krizi a nejistou přítomnost sociální demokracie ve vládě. Zeman nakonec řekl, že Staňka do konce července odvolá, ale to, zda do funkce jmenuje sociální demokracií navrhovaného Michala Šmardu, je ve hvězdách.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..