Deváťáci a maturanti se budou moci v pátém stupni opatření vrátit k prezenční výuce. Umožní to změny v Protiepidemickém systému (PES), které dnes naznačil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Oficiálně je však ještě vláda neschválila, zabývat se jimi bude v pondělí. O případném návratu studentů do škol pak bude rozhodovat ve středu.

O úpravách v protiepidemických opatřeních se diskutovalo delší dobu, už ve středu je poodhalil server TN.cz, o čemž jsme psali v našem dřívějším článku. Ministr zdravotnictví je zmínil na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády, kabinet je ovšem bude schvalovat až v pondělí.

Nově se v pátém stupni mohou vrátit k prezenční výuce žáci 9. ročníků základních škol a závěrečných ročníků středních škol a konzervatoří. V pátém, nejpřísnějším stupni restrikcí se připojují k žákům 1. a 2. ročníků ZŠ a žákům ve speciálních školách. Povolen bude i provoz malotřídních škol, jak dnes oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Podle dřívějších informací TN.cz i serveru Seznam Zprávy by v pátém stupni měla být povolena také praktická a laboratorní výuka posledních ročníků vysokých škol, nejvýše v počtu 20 osob. Možné by měly být rovněž individuální konzultace.

PES by měl doznat změn i v dalších oblastech, jako jsou kulturní a sportovní akce. Pro přesun do nižších stupňů bude nově nutný pokles v počtu hospitalizovaných s covidem-19, pro 4. stupeň jsou to například 3 tisíce lidí na všech lůžkách a 450 na lůžkách intenzivní péče.

Vláda dnes také prodloužila nouzový stav a platnost stávajících opatření, a to do do 14. února. Nově však povolila činnost jeslí.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..