V posledním díle Finanční gramotnosti jsme se podívali na evropské finanční instituce, dnes si posvítíme na hlavní českou finanční instituci – Českou národní banku (ČNB). O jakou instituci vůbec jde, kdo ji vede a jaké má pravomoci?

Česká národní banka (ČNB) je centrální bankou České republiky zřízena Ústavou. Zároveň je orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem a orgánem příslušným k řešení krize na finančním trhu. Sídlí v Praze, ale mimopražská pracoviště má také v Ústí nad Labem, Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Brně a Ostravě.

ČNB funguje také na evropské úrovni, neboť je součástí Evropského systému centrálních bank a podílí se na plnění jeho cílů a úkolů. Je rovněž součástí Evropského systému dohledu nad finančními trhy a spolupracuje s Evropskou radou pro systémová rizika a evropskými orgány dohledu nad finančními trhy.

Nejvyšším řídícím orgánem ČNB je bankovní rada, jejímiž členy jsou guvernér, dva viceguvernéři a čtyři další členové. Všechny členy jmenuje prezident na nejvýše dvě šestiletá období. Současným guvernérem je bývalý premiér Jiří Rusnok.

Jiří Rusnok. Foto: cnb.cz

Podle článku 98 Ústavy ČR a v souladu s primárním právem EU (zakládajících smluv EU) je hlavním cílem činnosti ČNB péče o cenovou stabilitu. Centrální banka vytváří podmínky pro udržitelný hospodářský růst například tím, že se snaží dosáhnout a udržet cenovou stabilitu. ČNB je nezávislým orgánem.

Dále pečuje o finanční stabilitu a bezpečné fungování finančního systému v ČR.  Za tímto účelem identifikuje rizika ohrožení stability finančního systému a přispívá k jeho odolnosti. Rovněž podporuje obecnou hospodářskou politiku vlády a hospodářské politiky v Evropské unii, pokud není tento vedlejší cíl v rozporu s cílem hlavním.

V souladu se svým hlavním cílem ČNB určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí a dohlíží na peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank. Vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a směnárnami.

Jako ústřední banka poskytuje ČNB bankovní služby státu a veřejnému sektoru. Vede účty organizacím a osobám napojeným na státní rozpočet. Na základě dohody s Ministerstvem financí provádí v souladu s rozpočtovými pravidly operace spojené s emisemi státních dluhopisů a investicemi na finančních trzích.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..