Peníze a Evropa – to jde v ruku v ruce. Předchůdce Evropské unie bylo koneckonců v 50. letech založeno jako Evropské společenství uhlí a oceli. Postupem času se organizace začala vyvíjet v ekonomickou alianci a mnoho států do ní i dnes chce vstoupit především s touhou zbohatnutí. Přirozeně tak EU má i své finanční instituce. Na ně se dnes podíváme!

Zřejmě nejznámější institucí je Evropská centrální banka. Ta funguje jako centrální banka pro 19 zemí eurozóny, sídlí v německém Frankfurtu nad Mohanem. Vznikla Maastrichtskou smlouvou z roku 1993, jíž byl položen základ EU, činnost zahájila 1. lednem 1999. ECB provádí hospodářskou a měnovou politiku EU, obchoduje s devizami (bezhotovostní pohledávky na cizí měny), spravuje měnové rezervy členských státu eurozóny a dohlíží na bezproblémové platební transakce. Stanovuje také úrokové sazby, za které půjčuje komerčním bankám v eurozóně, a tím reguluje peněžní zásobu a inflaci.

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi. Foto: Wikipedia

Další důležitou finanční institucí je Evropský účetní dvůr. Ten má na starost kontrolu finančních prostředků Unie, navenek tak působí jako nezávislý strážce. Vznikl už na konci sedmdesátých let minulého století, sídlí v Lucemburku. Každá členská země v něm má jednoho člena. Předmětem kontroly je to, zda Unie vynakládá finance podle správných zásad a na správné účely. Pravidelně tak podává pravidelné zprávy.

Evropský účetní dvůr může rovněž nahlašovat podezření ze spáchání podvodu, korupce či jiné nezákonné činnosti Evropskému úřadu pro boj proti podvodům (francouzsky: Office de Lutte Anti-Fraude, známý jako OLAF). Působí v rámci Evropské komise a jako jediný subjekt EU je pověřený odhalovat podvody s finančními prostředky EU, vyšetřovat je a zamezovat jim. Provádí tak nezávislá vyšetřování podvodů a korupce v souvislosti s finančními prostředky EU, vyšetřuje závažná pochybení zaměstnanců EU a členů jejich orgánů a vypracovává účinnou politiku boje proti podvodům.

Ve známost OLAF vstoupil v České republice minulý rok, kdy oznámil výsledky svého vyšetřování údajného finančního podvodu premiéra Andreje Babiše (ANO) v rámci kauzy Čapí hnízdo. O ní si více můžete přečíst v našem přehledném článku.

Premiér Andrej Babiš (ANO).

Za zmínku ještě stojí Evropská investiční banka, která poskytuje půjčky veřejným a soukromým subjektům. Sídlí v Lucemburku, pobočky má ale i v jiných městech (Athénách, Madridu či Římě). Na rozdíl od předchozích institucí však není nijak napojena na EU, nepočítá se tedy mezi její orgány.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..