Hnutí Starostové a nezávislí, někdejší produkt české vzpoury proti politickému establishmentu symbolizovanému duopolem ČSSD a ODS, po řetězci skandálů, jenž započal po vstupu hnutí do vládní koalice s ODS, lidovci, TOP 09 a Piráty, hledá svou novou tvář. O tom, jaká bude, rozhodne sobotní mimořádný sněm v Hradci Králové.

Z původního vedení vedle předsedy Víta Rakušana zbyla poslankyně Věra Kovářová. Jan Farský rezignoval na poslanecký mandát poté, co vyšlo najevo, že kandidoval ve sněmovních volbách, ačkoliv věděl, že na půl roku následně odjede na studijní pobyt v USA, starosta Dolních Břežan Věslav Michalik v červnu náhle zemřel, europoslanec Stanislav Polčák rezignoval poté, co vyšlo najevo, že si účtoval za právní pomoc obcím postiženým výbuchy ve Vrběticích, a nakonec otec zakladatel hnutí Petr Gazdík se z vrcholných funkcí stáhl poté, co vybuchla pražská kauza Dozimetr – a vyšlo najevo, že kořeny hnutí STAN na Zlínsku byly spojené s toxickými a kontroverzními lidmi, jako je obviněný podnikatel Michal Redl.

Zatímco jediným kandidátem na předsedu je Rakušan, o posty v užším i širším vedení zjevně proběhne hotové utkání. Na místopředsedy získali nominace například středočeská hejtmanka Petra Pecková, Jan Farský, poslanci Viktor Vojtko či Jan Lacina nebo hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Kromě nich mají zájem utvářet novou podobu politiky hnutí STAN takové zástupci mladé generace. Na pozice členů předsednictva takto kandiduje nejmladší stanařská poslankyně, třicetiletá Barbora Urbanová a osmadvacetiletý starosta obce Tetín na Jičínsku Matěj Hlavatý.

Podpořte unikátní projekt největšího českého studentského média. Vaše finanční dary v libovolné výši prosím posílejte na účet 2401503935/2010 a informujte nás o nich na e-mailu info@slisty.cz. Více informací naleznete zde.

„Nové tváře ve vedení mít budeme určitě. Byť to nemusím být já, náš kraj zastupují silné a nezpochybnitelné tváře dlouhodobě,” říká Urbanová. Přínos nového vedení podle ní bude v tom, že hnutí může posunout k profesionálnějšímu fungování, k tomu, aby fungovaly vztahy na méně kamarádské, více profesionální bázi.

„Pevně věřím, že právě tento sněm dá prostor nové generaci, která může oslovovat i mladší lidi. Hnutí STAN to právě může posunout od podobných kauz, které jsme zažívali. Přivést do vysoké politiky a politiky obecně nové lidi,” míní Matěj Hlavatý.

„Já jsem se již několikrát vyjádřil, že se sám nechci stydět za značku STAN. Už jsem u ní několik let a dění v posledních měsících mě velice znepokojilo. Zklamali jsme řadu našich voličů. Doufám, že už podobné situace nenastanou. Pokud však nastanou, tak musí být vyřešeny rychle, nelze podobné věci ignorovat ani přehlížet,” říká mladý starosta.

Zdůrazňuje však, že v případě zmíněných kauz se jednalo o pochybení jedinců a o drtivé většině členské základny podle něj nevypovídají. „Je potřeba se vrátit zpět do regionů a klást větší důraz na to, co se nám povedlo na úřadech, kde máme naše starosty. Právě blízkost k občanům nám dávala vždy výhodu nad ostatními stranami. Rozumíme potřebám občanů a nejsme pro ně vzdálení. Pokud je pro nás cesty zpět, tak je to právě tímhle směrem,” načrtává Hlavatý svou vizi, jak navrátit hnutí nyní pošramocenou pověst.

Staronový předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan. Foto: vlada.cz

„Musíme pracovat, pracovat, pracovat, být transparentní, být upřímní, být komunikativní a ukázat, že ten přísný metr, kterým měříme svým politickým konkurentům, jsme dokázali aplikovat i na sebe,” popisuje pak svou představu druhá mladá kandidátka do stanařského vedení.

Kromě Urbanové a Hlavatého, kteří kandidují do vedení, a předsedy Mladých starostů a nezávislých Tomáše Pavelky, který je od loňska ze své pozice automaticky členem celostátního výboru, do tohoto širšího orgánu stranického vedení kandiduje také mladý Matyáš Moc, který získal nominaci ve svém domovském Libereckém kraji.

„Mám za to, že má naše nová generace dobrou příležitost navrátit hnutí STAN do pozice, kdy bude opět tvořit vlastní politiku, a ne se vysilovat na problémech a kauzách vycházejících převážně z historických vazeb,” míní Matyáš, který v září kandiduje za Starosty do libereckého zastupitelstva. „Myslím si, že je to úkol zejména pro budoucího 1. místopředsedu a další členy předsednictva se více věnovat práci dovnitř hnutí,” říká k otázce, co by na fungování hnutí změnil.

Když se vyskytne nějaký problém, tak by měl podle Moce být pověřený zástupce vedení informovaný a následně jej řešit v místě, kde vzniknul. „Vyvarovali bychom se tak neefektivnímu posílání vzkazů na dálku a náhlým změnám názorů. Já se ucházím o místo v celostátním výboru a rád bych tam tuto snahu a konkrétní lidi, kteří se za ní postaví na úrovni předsednictva, podpořil,” uzavírá.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..