Právě si prohlížíte „Bude třeba v protestech pokračovat.“ Iniciativa Hodina pravdy oponuje vládním návrhům

V reakci na vyjádření premiéra Petra Fialy a ministra školství Vladimíra Balaše vydala iniciativa Hodina pravdy prohlášení k ohlasům protestní akce. V něm hodnotí reakci vládních představitelů jako nedostatečnou a hrozí dalšími protesty.

„Budou-li (výsledky jednání s ministerstvem pozn.red.) podobně neuspokojivé jako dosavadní reakce ministra školství a premiéra, nebo dojde-li dokonce k útokům na akademické svobody a snaze proměnit veřejné vysoké školy ve firmy s rektory jako jejich manažery, bude třeba pokračovat v protestních akcích.“ Takto zakončila své úterní prohlášení iniciativa Hodina pravdy. Ostře se tak vyhradila proti vyjádření premiéra Petra Fialy a ministra školství Vladimíra Balaše k velkému protestu filosofických fakult, který se konal 28. března (psali jsme zde).

Akademiky rozčílila především premiérova slova, že „navýšení   prostředků  není řešením“ a že problém je na straně univerzit a jejich interním rozdělování prostředků. To ovšem nepřímo naznačuje, že aby se spravedlivě ohodnotili pracovníci humanitních oborů, je nutné aby se naopak snížily platy zaměstnancům lékařských či přírodovědných fakult. Vůči tomu se zástupci Hodiny pravdy ohrazují. „Cestou nemůže být pouhé přerozdělení již tak nedostačujících prostředků, ale pouze jejich cílené navýšení tam, kde je platová situace nejdramatičtější,“ uvádí v prohlášení děkan Filozofické fakulty Univerzity Palackého Jan Stejskal.

Jinde je lépe

Iniciativa dále upozorňuje na dlouhodobé podfinancování vyššího vzdělávání v České republice v porovnání s jinými státy. Premiér Petr Fiala totiž argumentoval plánovaným celkovým navýšením rozpočtu pro vysoké školy o 900 miliónů. Podle statistik uvedených v prohlášení to nicméně ani v nejmenším nedosahuje 1 % hrubého domácího produktu, který je průměrnou veřejnou investicí do vzdělání v ostatních vyspělých zemích.

Řídit školu jako firmu

V neposlední řadě se Hodina pravdy vyhrazuje i proti návrhu ministra školství změnit funkci rektora na více „manažerskou“. „Podobně jako stát není firma, není firmou ani veřejná   univerzita,   která   vykonává   mnoho   veřejných   funkcí.“ uvádí senátor a vedoucí katedry sinologie na FF Lukáš Zádrapa. „Rektoři potřebují silný korektiv akademické obce.“ vysvětluje a jako příklad uvádí rozhodující kritický hlas akademických senátů pro odstoupení od smlouvy Univerzity Karlovy s  Home  Creditem v roce 2019.

A právě i poslední větou prohlášení iniciativa Hodina pravdy vyjadřuje tento sentiment a zároveň jasný vzkaz- protesty nepřestanou, pokud se podmínky alespoň částečně nepřiblíží našim požadavkům.

Jiřina Marešová

Studuji žurnalistiku na Univerzitě Karlově. Zajímám se hlavně o politiku a vzdělávání. Ve volném čase trávím čas nad knížkami nebo se svými psy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..