Studentsk� listy
Gmail Instagram Facebook Twitter

05.09.2019 16:36

Italská vládní krize končí. Kdo nahradil Salviniho?

Zhruba před měsícem jsme vás informovali o dění v Itálii, bývalý ministr vnitra Matteo Salvini se totiž rozhodl vystoupit ze vlády s Hnutím pěti hvězd. Nové volby, jak si přál, se však nekonají, Salviniho Ligu totiž nahrazuje středolevicová Demokratická strana.

V Itálii je od roku 2018 premiér nestranický Giuseppe Conte. Donedávna vedl vládu Hnutí pěti hvězd a Ligy. Ligu vede Matteo Salvini, bývalý vicepremiér a ministr vnitra, jehož názory se blíží českému hnutí SPD.

Letos v létě se Liga rozhodla kvůli vnitrovládním sporům vyvolat hlasování o nedůvěře. Než hlasování vůbec mohlo proběhnout, oznámil premiér Conte oznámil rezignaci. O krizi jsme již psali zde.

Levicové Hnutí pěti hvězd však volby nechtělo, podle průzkumů by totiž výrazně ztratilo právě na úkor Salviniho pravicově populistické Ligy. Aby tedy nebyly vyhlášeny předčasné volby, po kterých Salvini volal, dohodli se předsedové Hnutí pěti hvězd a levicové Demokratické strany na vládní spolupráci. Důvěru od prezidenta Sergia Mattarelli dostal opět Conte.

Nejnovější průzkumy ukazují, že na této krizi nejvíc ztratila Liga, které věří o 4 % méně voličů. Jak Demokratická strana, tak Hnutí pěti hvězd posílily, ovšem jen o pár procent.

Pro Itálii jsou podobné krize velmi běžné. Důvodem může být i stejná síla obou komor parlamentu.

Komentáře