Itálie se zmítá na prahu nových voleb. Současného ministerského předsedu Giuseppeho Conteho bude totiž v úterý čekat hlasování o nedůvěře.
V současné době řídí Itálii vláda složená ze dvou stran, Hnutí pěti hvězd a Ligy. Předsedou Ligy je Matteo Salvini, jehož názory na EU a migraci jsou velmi blízko tuzemskému Tomio Okamurovi. Více o programu SPD zde.
Premiér je ale právník, který je nestraníkem a v posledních parlamentních volbách nekandidoval. Jeho jmenování mělo zabránit dalším volbám, mělo tedy jít o jakýsi kompromis.
Vícepremiér Salvini se nedávno nechal slyšet, že koalice jeho Ligy s Hnutím pěti hvězd skončila, a rozhodl se pro vyvolání hlasování o nedůvěře. Nakonec se italští politici dohodli na datu 20. srpna.
Salviniho postup dává smysl. Od voleb se popularita Hnutí pěti hvězd snížila z 32-30 % na současných 18 %, zatímco Liga narostla z 18 % na současných 37 %. Po volbách mělo Hnutí pěti hvězd zhruba dvakrát více mandátů, nyní by se situace mohla otočit. Salvini cílem je tak vyvolání nových voleb, které by se konaly co nejdříve.
Záminkou celé krize byl neúspěšný pokus Hnutí pěti hvězd hlasovat o stavbě rychlodráhy. „Pojďme do parlamentu říci, že zde již není většina.. a rychle se vrátit k voličům,“ sdělil před týdnem k vládní krizi Salvini.
Luigi Di Maio, předseda Hnutí pěti hvězd, uvedl, že jeho strana se nezajímá jen o ministerské pozice a na volby je připravena.
Jen další krize?
Vládní krizi nezažívá současný kabinet poprvé. V červnu se obě vládní strany dlouho nemohly dohodnout (na čem?), ale od předčasných voleb nakonec daly ruce pryč.
Staronový hráč?
Do celé krize se vložil také bývalý premiér Itálie Matteo Renzi, který je předsedou středolevé Demokratické strany. Renzi totiž uvedl, že hlasování, které rozhodlo o úterním termínu, ukázalo možnou novou parlamentní většinu s Hnutím pěti hvězd.
Demokratická strana má v italské dolní komoře o 14 a horní o 6 mandátů méně než Liga. V italském parlamentu jsou obě komory rovnocenné, hlasy Hnutí pěti hvězd a Demokratické strany by tak stačily na většinu v dolní komoře, v horní by ji však tři hlasy chyběly.
Faktor prezident
Itálie nikdy od druhé světové války nezažila podzimní volby. Prezident Sergio Mattarella má v rukou možnost jmenovat úřednickou vládu, která by měla za úkol vyřešit rozpočet. Volby by se nejspíše konaly až v roce 2020.