Jste mladí a nechcete jenom tak nečinně přihlížet tomu, co se děje kolem vás? Chcete něco dokázat a být součástí komunity lidí s podobným smýšlením jako vy? Máte jedinečnou možnost. V Česku totiž existuje řada mládežnických politických organizací, kde se můžete angažovat! Ve druhém ze tří dílů si posvítíme na Mladé občanské demokraty, Mladé zelené a Mladé lidovce.

Druhý díl ze série článků o možnosti se politicky angažovat prostřednictvím mládežnických organizací v Česku. První díl naleznete zde

Mladí občanští demokraté

Mladí občanští demokraté

Mladí občanští demokraté jsou nejmladší (fungují od roku 2016), ale paradoxně největší mládežnickou politickou organizací v Česku. Mají přes 2000 členů a platí za oficiální mládežnickou organizaci ODS. „Mladí občanští demokraté je platforma mladých a talentovaných lidí, kteří jsou členy nebo podporovateli ODS. Tato platforma slouží pro vzájemnou komunikaci, sdílení myšlenek i tvorbu programu, který je atraktivní pro lidi do 35 let,” vysvětlují MOD na oficiálním webu. Jejich koordinátorem je Mikuláš Halás.

Mladým občanským demokratem se tak může stát každý člověk do 35 let se zájmem o politiku a s liberálně konzervativní orientací. Jako člen MOD budete diskutovat, setkávat se s politiky ODS nebo se účastnit předvolební kampaně. Mladí občanší demokraté také spolupracují s Youth, speak up!

Oficiální web: https://mladi.ods.cz/

Mladí zelení

Mladí zelení vznikli v roce 2001 jako oficiální mládežnická organizace Strany zelených. Tak tomu bylo až do roku 2019, kdy Mladí zelení vypověděli se Stranou zelených memorandum o spolupráci kvůli uzavření koalice Zelených s pravicovou TOP 09 a s hnutím STAN. „Mladí zelení se dlouhodobě hlásí k zelené politice a s tou je, podle nás, současné jednání Zelených v přímém rozporu. Jakožto mladí a zeleně smýšlející lidé se neztotožňujeme s vizí Evropy, kterou zastává TOP 09, STAN a EPP (Evropská lidová strana, jíž jsou z TOP 09 a STAN členy – pozn. redakce). Chceme Evropskou unii, která nám všem bude garantovat rovnost, lidská a sociální práva, kvalitní životní prostředí a která bude založena na principu solidarity, sounáležitosti a společném řešení výzev 21. století,” vysvětlují Mladí zelení rozchod s „mateřskou” stranou na webových stránkách. Mimoto jim vadilo také to, že Zelení by i v případě, že by se jejich kandidáti dostali do Evropské parlamentu by kvůli koaliční dohodě museli zasedat v Evropské lidové straně (stejně jako TOP 09 a STAN), nikoliv v Evropské straně zelených. Problematická byla i podpora kandidátky ze strany LES bývalého předsedy Zelených Martina Bursíka.

Letos koncem června se potom od Mladých zelených odštěpila mládežnická organizace hnutí Budoucnost, Budoucí (viz níže).

https://www.facebook.com/mladizeleni/posts/3787978427886157

Členem Mladých zelených se může stát každý občan do věku 30 let (přičemž členství mu automaticky zanikne ve 35 letech), kterému jsou blízké hodnoty jako rovnost, sociální spravedlnost a solidarita, životní prostředí a práva zvířat a participní demokracie. „Bojujeme za svět, ve kterém jsou všichni lidé svobodní, jsou si rovní a respektují všechny živé bytosti a planetu Zemi. Musíme se společně postavit všem formám útlaku a současnému systému, který vykořisťuje lidi i zvířata a ničí planetu,” stojí na webových stránkách Mladých zelených.

Oficiální web: http://www.mladizeleni.cz/

Budoucí

Budoucí je nově vznikající mládežnická organizace nového, levicově orientovaného hnutí Budoucnost. Vzniklo, jak již bylo řečeno, odštěpením od Mladých zelených. Před týdnem uspořádali Budoucí první videokonferenci. Jsou aktuální na sociálních sítích. Zde se nachází i návod, jak vyplnit přihlášku ke vstupu do organizace.

https://www.facebook.com/budouci/posts/109254594175173

Mladí lidovci

Mladí lidovci – Wikipedie

Mladí lidovci jsou oficiální mládežnickou organizací KDU-ČSL. Mají blízko i k podobné organizaci, která se rovněž hlásí ke KDU-ČSL, Mladým křesťanským demokratům (které představíme v příštím dílu). Příští rok by nicméně mělo dojít ke sloučení obou organizací. „MKD se primárně orientují na jiné spektrum aktivit: obhajobu hodnot a s tím spojené protestní akce. Mladí lidovci se věnují sebevzdělávání a pořádání diskusí, vzdělávacích a společenských akcí i pro veřejnost,” vysvětlují ML na webových stránkách vztah k Mladým křesťanským demokratům. Mladí lidovci fungují od roku 2012. Současným předsedou je Václav Pláteník, v minulosti v organizaci působil například současný 1. náměstek primátorky Brna Petr Hladík.

Mladí lidovci se hlásí k křesťansko-konzervativní a proevropské politice. Chtějí zároveň i svou působností zvyšovat zájem mladých lidí o veřejné dění a „navracet do politiky základní křesťanské hodnoty – slušnost, čestnost a odpovědnost”. Do svých řad lákají mladé aktivní občany ve věku 15 – 35 let, kterým jsou blízké hodnoty křesťanské demokracie.

Oficiální web: http://mladilidovci.cz/

Příště si posvítíme na Mladé křesťanské demokraty, TOP tým a Mladé starosty a nezávislé.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..